A practical alignment algorithm for cassegrain type telescopes
Cassegrain tipi teleskoplar için pratik bir eksenleme yöntemi
  1. Tez No: 313720
  2. Yazar: ESRA BENLİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ESENDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Odak düzlemi düzeltilmiş Cassegrain tipi optik sistemler çeşitli alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Karmaşık optik sistemlerin eksenel hizalanması kolay değildir ve bu tip sistemler için pratik bir eksenleme yöntemi gereksinimi duyulmaktadır. Sistemdeki elemanların ya da eleman gruplarının eğimleri, merkezden kaçıklıkları ve eksenel hareketleri karakteristik eksenleme parametreleridir. Interferometrik ölçümler bir optik sistemdeki her elemanın eksenden kaymasından kaynaklanan hataları görebilmek için etkin bir yoldur. Bu tezde, interferometrik ölçümler ve modülasyon transfer fonksiyonu simülasyonları kullanılarak, Cassegrain tipi bir teleskopun eksenlenmesi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Focal plane corrected Cassegrain type optical systems have been widely used in various fields. The axial alignment of complex optical systems is not easy and a practical alignment method is needed for such systems. Tilts, decenters and axial motion of elements or group of elements in the system are the typical alignment parameters. Interferometric measurement is an effective way to see the errors caused by the misalignment of each element in an optical system. In this thesis, alignment of a Cassegrain type telescope will be examined by using interferometric measurements and modulation transfer function simulations.