Determining the asymmetry in supernova explosions by studying the radial velocities of ob runaway stars
Ob tipi kaçan yıldızların çizgisel hızlarını çalışarak süpernova patlamalarındaki asimetrinin belirlenmesi
- Tez No: 313719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN ANKAY, YRD. DOÇ. DR. SİNAN KAAN YERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde çekirdek çökmesi süpernova patlamalarındaki asimetri pek çok astrofizikçinin önem verdigi bir çalışmadır. Çünkü patlamalardaki asimetrinin pulsarların gözlemsel özelliklerini belirleyen en önemli nedenlerden biri olduğu düşünülmektedir. Patlamanın ilk anda pulsara verdiği tepki onun dönme dönemi (spin period) ve uzay hızını etkilemektedir. Pulsarların uzay hızıyla gözlemsel özellikleri arasında doğrudan bir bağlantı kurulamasa da şu ana kadarki gözlemsel veriler dönme dönemi ve manyetik alan kuvveti ve dolayısıyla da pulsarın ışınım süreçleri arasındaki birebir ilişkiyi göstermektedir. Bu tezde, önyıldızların yoldaşlarını izlemeyi yöntem edindik. İkili içindeyseler yoldaş yıldızlar süpernova patlamasından sonra kaçan yıldıza dönüşürler. Guseinov vd (2005) makalesinde ortaya konan aday yıldızlar üzerinden yapılan çalışmada, bu yıldızlardan 7 süpernova kalıntısına ait 11 adedinin tayf analizi yapılarak tayf türleri belirlendi.G78.2+2.1 süpernova kalıntısında keşfedilen B6V tipi GSC 03156-01430 isimli yıldızın çizgisel hızı belirlendi. Bu yıldızın izdüşüm hareketi de incelenerek patlamadaki asimetri belirlenmeye çalışıldı. PSR 2021+4026 isimli nötron yıldızının iki boyutlu hızının üyesi bulundugu Cyg OB9 oymağına göre ~ 580 km/s oldugu belirlendi. Bu hızın simetrik bir patlamadaki olası hızından ~ 550 km/s daha büyük olduğu bulundu. Süpernova öncesi ikili yıldız sisteminin teorik olarak tekrar kurulması ikili yıldız sistemi doğasının patlamadaki asimetriye etki etmediği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Understanding the asymmetry in core collapse supernova explosions is pointed out by various astrophysicists as it is the key factor in determining the observational properties of the pulsars. The initial kick given by the explosion to the pulsar affects its spin period and space velocity. Up to now, although the observations do not show a direct relation between the observational features of the pulsar and its space velocity, they show a clear relation between the spin period and the magnetic field strength, hence its radiation processes. In this thesis, as the method, tracing the companions of progenitors if they were in close binaries, which becomes a runaway star after the supernova explosion was chosen. Over the candidates selected in Guseinov et al (2005), the spectral types of 11 runaway candidates from 7 supernova remnants determined through analyzing their spectroscopic observations. Radial velocity determination was applied to the discovered B6V type star GSC 03156-01430 inside the supernova remnant G78.2+2.1. Also by studying the proper motion data, we compared the motion of the runaway star and the related pulsar in order to determine the asymmetry in the supernova explosion. The neutron star PSR 2021+4026 is moving with a 2-D velocity of ~580 km/s with respect to the rest frame of its birth association Cyg OB9. ~550 km/s more than expected in the symmetric case. Re-constructing the pre-supernova binary shows that the asymmetry in the supernova explosion does not depend on the binarity.