Ankara'da hazır giyim işkolunda fabrika ve atölyede çalışanların işçi sağlığı ve iş güvenliği yönünden karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative study on workers employed by factories and workshops dealing with ready-made clothes is Ankara in terms of workers healt and labour security
- Tez No: 31383
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
-74- VII. ÖZET Bu çalışmada Ankara'da Hazır giyim işkolunda faaliyet gösteren 1 fabrika 18 atölyede çalışan 314 işçi incelenmiştir. Araştırmamızın amaçları ise, fabrika ve atölyelerde çalışanların karşılaştırmalı olarak; kişisel özelliklerini, çalışma yaşamına ilişkin sorunlarını, sağlık durumları ve işyeri ortamı fiziki faktörlerin özelliklerini belirlemektir. incelenenlerin çoğunluğunun genç denilebilecek yaş grubundadır, çalışanların çoğunluğunu kadınlar oluştururken, öğrenim durumlarının ilkokul düzeyinde yoğunlaştığı saptanmıştır, işyeri değiştirme sıklığı fabrikada çalışanlara göre atölyelerde daha fazla olduğu saptanmıştır. Sigortalı işçiler, fabrikada % 71.3 atölyelerde % 27.7 dir, Her iki grupta da son üç işinden ayrılma nedenleri, sırasıyla ilk üç neden; ücret azlığı, işyeri kapanması, sigortalı olmayışı saptanmıştır. çalışma ortamanının aydınlatma ve ısıtmasını yeterli bulanların yüzdesi atölyelere göre fabrikada daha fazla iken, havalandırmayı yeterli bulanlar atölyelerde daha fazladır. işyerindeki sosyal birimleri; iyi ya da yeterli bulanların yüzdesi atölyelere göre fabrikada daha fazla bulunmuştur.-75- încelenen isçilerin halen yaptıkları işin tehlikelerini ve korunma yöntemlerini“tam biliyor”olanlar, atölyelere göre fabrikada yüzde olarak daha fazla olduğu görülmüştür. incelenenlerin ilk üc yakınması; fabrikada, sinirlilik, baş ağrısı, güçsüzlük-yorgunluk; atölyelerde ise sinirlilik sırt ağrıları, bas ağrısı bulunmuştur. Periyodik sağlık muayenesi olanlar fabrikada % 18. 1, atölyelerde % 9. 6' dır. Fabrikada çalışanların % 77.7 si, atölyelerde çalışanların % 20.9 u yakınması olduğunda hekimine başvurmaktadır.
Özet (Çeviri)
-76- SUMMARY This study was accomplished on 3 14 wonkers employed at 1 factory and 18 workshops in Ankara that manufactures ready made clothes. The aim of this investigation is to determine, comparatively, the personal individual property, problems in working experience, health conditions and property of work-placeenvironment physical factors of workers in factories and workshops. Study groups were mostly consisted of youngsters and majority of the workers were women and average educational status of workers was primary school, tt was determined that the frequency to change work was higher for workshop workers than the factory workers. The rate of insured workers was 71. 3 % in the factory and 17. 7 % in the workshops. The rate of workers subjected to periodical examinations was 18.9 % in the factory and 9.6 % in the workshops. 77.7 % of the workers in the factory and 20.9 % of the workers in the workshops apply to S.S.K. hospital on resident physician when they have a complaint. Depression, headaches and fatigue were the major complaints for the workers in the factory, whereas depression, backaches and headaches were the major complaints for the workers in the workshops.-77- The rate of workers, who are fully aware of the dangers and the protection methods in their worksite was higher in the factory than the workshops. The rate of workers, who fold that illumination, heating and social facilities in the worksite was sufficient or satisfactory, was higher in the factory than the workshops.