Meslek hastalıklarının adli tıp yönünden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 31389
  2. Yazar: YASEMİN GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRHAN FİŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
-69- Ö Z E T 1985-1991 yıllarını kapsayan 7 yıllık sürede iş ve sağlık konusunda Adli Tıp Kurumu'na yansıyan dava dosyalarının incelenmesi sonucu verilen kararlar değerlendirildi. Kararlar incelenerek bir durum tespiti yapıldı. İş Mahkemelerince Adli Tıp Kurumu'ndan aydınlatılması istenen konularda ilk üç sırada,“ölümün meslek hastalığından olup olmadığı”,“mesleki maluliyet durumları”ve“kişide meslek hastalığının olup olmadığı”olduğu anlaşıldı. Mahkeme dosyalarının Adli Tıp Kurumu'na yansımasında aşağıdaki durumların rolü olduğu kanısına varıldı. -İş hekimliği uygulamalarının yeterli olmaması, özellikle işe giriş ve periodik muayenelerin yapılmamış olması, periodik muayenelerin işçilerin malulen emekli olmalarından sonra sürdürülmemiş olması -İşyerindeki ve sağlık kuruluşlarındaki kayıtların düzenli ve sağlıklı tutulmamış olması -Ölüm tutanakları hazırlanırken gereken titizliğin gösterilmemiş olması -Bilirkişilik uygulamalarında ülke çapında ortak ilkelerin benimsenmemiş olması -Ölümlü vakalarda durum yıllar sonra Adli Tıp Kurumu'na yansıdığından otopsi yapılamaması-70- Gözlenen eksiklikler sonucu hem taraflar mağdur olmakta, hem mahkemeler ve Adli Tıp Kurumu meşgul edilmekte, en önemlisi de doğru ve sağlıklı karar verilmesinde büyük güçlükler doğmaktadır. Çalışmada, meslek hastalığı ile ilgili hukuka yansı¬ yan durumlarda, mevcut durumda gözlenen aksaklıkların giderilmesine yönelik çözüm önerileri üretildi. Ancak, aslolan iş sağlığı hizmetlerinin geliştirilip meslek hastalığının oluşmasının engellenmesi, dolayısıyla meslek hastalıklarının Adli Tıp Kurumu'na yansımasının önlenmesidir. Meslek hastalıkları önlenebilir olgulardır.
Özet (Çeviri)
-71 - S U M M A R Y in this research, decisions of the Forensic Medicine Society in the cases concerning occupation and health which were brought to it during the seven-years period between 1985 and 1991 are analyzed. it is found that among the issues which were sent to the Forensic Medicine Society for investigation by labor courts, the ones ranking the top three are“whether a death is caused by an occupational disease ör not,”the rate of impairment due to occupational diseases,“and whether a person suffers occupational diseases ör not.”The following conditions are thought to have a role in the remittance of the case files to the Forensic Medicine Society. -Insufficient practises of industrial medicine concerning particularly initial check-ups when an employee starts work and periodical check-ups during his employment, and subsequent check-ups after retirement due to impairment. -Failing to keep well-organised and acurate records at work place and healthcare institutions. -Failing to pay painstaking çare in the preparation of death records.-72- -Failing to adobt nationwide-valid principles in the practises of experts. -Autopsy being impossible as fatal cases are brought to the Forensic Medicine Society years after incidents take place. As a result of these observed deficiencies, not only the parties involved suffer inconveniences but also the Forensic Medicine Society is unneccessarily kept busy. What is more, great difficulties are experienced in making accurate and appropriate decisions. in this research, suggestions are provided as to eliminate the deficiencies observed in the current situation with regards to cases brought to courts concerning occupational diseases. However, the important point is to avoid occupational diseases by improving healthcare services and thus to avoid occupational diseases being brought to the Forensic Medicine Society. Occupational diseases are prventable phenomena.