Ankara Numune hastanesi'ne 1991 yılında kaza nedeniyle başvuran ve yatırılan hastaların kaza türlerine göre dağılımı ve tedavi giderleri
The Distribution of outpatients and inpatients in Ankara Numune hospital caused by various accidents and the variation of the relative costs of medical care in 1991
  1. Tez No: 31388
  2. Yazar: CELAL ÖZER EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ANKARA NUMUNE HASTANESİ 'NE 1991 YILINDA KAZA NEDENİYLE BAŞVURAN VE YATIRILAN HASTALARIN KAZA TÜRLERİNE GÖRE DASILIMI VE TEDAVİ GİDERLERİ Dr. Celal Özer EMİRO?LU Doç. Dr. Çiğdem BUMİN(Tez Yöneticisi) İşçL Sağlığı ve İş Güvenliği Anabilim Dalı 91 s. (1993) ÖZET Bu çalışmada; 1991 yılında kaza nedeniyle HAM'ne başvuran ve ANH'ne yatırılan hastaların dağılımı ve kaza maliyetleri değerlendirilmiştir. HAM'ne başvuran 79.240 hastadan % 22.4'ü kaza nedeniyle gelmiştir. Bu hastalar; % 39.9 düşme, % 19.9 taşıt kazası, % 13.6 zehirlenme, % 6.8 iş kazası, % 5.2 yanık sonucu başvurmuştur. Kaza nedeniyle başvuran 17.707 hastanın % 23.4'ü ilgili kliniğe yatırılmıştır. ANH'nde yataklı tedavi uygulanan 33.266 hasta dan %12.5'i kaza nedeniyle yatırılmıştır. Bu hastalar; % 29.2 taşıt kazası, % 27.4 düşme, % 8.1 yanık, % 1.7 zehirlenme ve % 0.2 iş kazası nedeniyle yatırılmıştır.\ » > Kaza nedeniyle HAM'ne başvuran hastaların % 67.1'i erkek, % 32.9'u kadın ve ANH'ne yatırılan hastaların % 67.2'si erkek, % 32.8'i kadındır. HAM'ne % 15.3 ile en fazla 15-24 yaş grubunun kaza nedeniyle başvurduğu belirlenmiştir. ANH'ne yatırılan hastalar ortalama 11.2 gün, erkek hastalar 11 gün, kadın hastalar ise ortalama 11.6 gün yataklı tedavi görmüştür. Kaza nedeniyle; HAM'ne başvuran 17.707 hastanın % 1.2'si ve ANH'ne yatırılan 4.150 hastanın % 5.3'ü ölmüştür. 1991 yılı ücretlerine göre kişi başına ortalama ve toplam maliyetler tahmini olarak ve örnek dosya seçilerek iki ayrı yöntemle hesaplanmıştır. Birinci yönteme göre ortalama maliyetler; kişi başına 337. 530-TL (66.4-$), hafif derece vakalar için 111. 250-TL (21.9-$), orta derece vakalar için 589. 750-TL (116-$), ağır derece vakalar için 2.067. 500-TL (406.6-$) olarak hesaplanmış tır. İkinci yönteme göre ortalama maliyet; orta derece vakalar için 737. 851-TL (145.1-$) ve ağır derece vakalar için 2. 666. 768-TL (524.4-$) olarak hesaplanmıştır. Birinci yöntem ile ikinci yöntem arasında; orta derece vakalar için % 20.1, ağır derece vakalar için % 22.5 oranında bir fark gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
f THE DISTRIBUTION OF OUTPATIENTS AND INPATIENTS IN ANKARA NUMUNE HOSPITAL CAUSED BY VARIOUS ACCIDENTS AND THE VARIATION OF THE RELATIVE COSTS OF MEDICAL CARE, IN 1991 Author: EMtROÖLU. Celal özer M. D. Supervisor: BUMİN, Çiğdem M. D. Associate Professor of Public Health Department of Workers Health and Occupational Safety Ankara, 1993 SUMMARY This study is designed to evaluate the causes and relative costs of medical care of accidents admitted to the Hızır Emergency Center in 1991. Of the 79.240 cases that were admitted to Hızır Emergency Center, 22.4 % were caused by accidents. The distribution of causes are as follows; 39.9 % accidental falls, 19.9 % vehicle accidents, 13.6 % accidental poisonings, 6.8 % occupational accidents, 5.2 % burns. Of the 17.707 patients referred to Hızır Emergency Center because of accidents, 23.4 % were hospitalized. In the same time period 12.5 % of 33.266 patients hospitalized in Ankara Numune Hospital had accidental injuries. The distribution of causes are as follows; 29.2 % vehicle accidents, 27.4 % accidental falls, 8.1 % burns, 1.7 % accidental poisonings, 0.2 % occupational accidents.Of the patients admitted to Hızır Emergency Center, because of accidental injuries 67.1 % were male and 32.9 % were female among these patients that were hospitalized in Ankara Numune Hospital 67.2 % were male and 32.8 % were female. The rate of admittion to Hızır Emergency Center because of accidents was greatest in the 15-24 age group with 15.3 %. The overall average period of hospitalization was 11.2 days, for both sexes. It was 11 days and 11.6 days for males and females respectively. Among the 17.707 patients who were admitted to Hızır Emergency Center, because of accidental injuries 1.2 %, where as of the 4.150 patients hospitalized in Ankara Numune Hospital, 5.3 % died. The relative costs and exepenses were evaluated as average and sum by conjectural and random selection of cases using two methods. According to the first method, average cost per individual is calculated as 337.530- TL (66.4- $), with a distribution of; 111.250-TL (21.9-$), 589.750-TL (116-$) and 2.067.500-TL (406.6- $) for slight, medium and severe injuries respectively. According to the 2nd methed, average costs for medium and severe injuries are calculated as 737.851- TL (145.1- $) and 2.666.768- TL (524.4- $) respectively. An averaje difference of 20.1 % and 22.5 % is found between the 2 methods for medium and severe injuries respectively.