The suffers of black women in Alice Walker's 'The Color Purple' and 'Meridian' and Toni Morrison's 'Beloved' and 'The Bluest Eye'
Alice Walker'ın 'Mor Renk' ve 'Meridyen' ve Toni Morrison's 'Sevilen' ve 'En Mavi Göz' eserlerinde siyah kadınların acıları
  1. Tez No: 313917
  2. Yazar: YASEMİN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT C. TANRITANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada Afro-Amerikan Edebiyatının ünlü ve önemli eserlerinden, Alice Walker'ın Mor Renk ve Meridyen romanları ve Toni Morrison'ın Sevilen ve En Mavi Göz romanlarında siyah kadınların acıları incelenmektedir. Bu yazarların siyah kadınların acıları hakkındaki bilgilerinin kaynağının siyah toplumdaki yaşam deneyimleri olduğu fark edilmektedir. Renkli tenli bayanlar olmanın, hem Walker hem de Morrison'a toplumda siyah kadın olmanın ne demek olduğunu tasvir etme avantajını sağladığı söylenebilir. Köle ataları ve kadın hakları için yapılan mücadele yıllarının, bu yazarlara romanlarında gerçek gibi karakterler yaratma fırsatını verdiği açıktır.
Özet (Çeviri)
In this study ?the suffers of black women? in the novels of Alice walker The Color Purple and Meridian and the novels of Toni Morrison Beloved and The Bluest Eye, the popular and significant works of African-American Literature are examined. It is obvious that the source of these writers knowledge about suffers of the black women is their life experiences in the black community. One can say that being colored women, both Walker and Morrison have the advantage of portraying what it is to be a woman of color in the society. It is obvious that their slave ancestors and the years of struggle of woman rights give them the opportunity to create life-like characters in their novels.