Türkiye'de güvenlik hizmeti ve güvenlik yönetimi
Turkish security services and security management
- Tez No: 313991
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MENAF TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Güvenlik kavramı insanoğlunun yaradılışından itibaren yerleşe gelmiş bir kavramdır. Zaman içerisinde sürekli bir değişim göstermiştir. Güvenlik gereksinimi insanoğlunun birey olduğu bilincine vardığı andan itibaren birincil önceliği olmuştur. Güvenliğin olmadığı bir yerde huzur, özgürlük, demokrasi v.b. kavramlardan söz edilemez. Demokratik toplumlarında iç güvenlik hizmetlerinden sorumlu kolluk teşkilatları bir kolluk kuvveti olarak değil, güvenlik hizmeti sunan kamu hizmetçiler olarak görev yapmaktadırlar. Ülkemizde de iç güvenliğin sağlanması görevi kanunlarca İçişleri Bakanlığına verilmiştir.Kavram olarak İç Güvenlik Yönetim, yönetimin uluslararası nitelik kazanması ve ülkeler arası işbirliği ve koordinasyonu esas alan bir yaklaşım içerir. 21.yy. başlarında evrensel nitelik kazanan iç güvenlik ile ilgili kavramların ortaya çıkışının temelinde bu düşünce yatmaktadır.Evrensel değerlere göre polislik mesleğinin icrası, evrensel değerler ve normlar çerçevesinde uygulama yapılmasını gerektiren bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Türk Polis Teşkilatının uluslararası nitelik taşıyan sistem, örgüt ve konuların yakın takipçisi olduğu görülmektedir.Küreselleşmenin ileri boyut kazandığı dünyada; kavramlar yeni anlam yüklenmiştir. Güvenlik, Türkiye'yi uluslararası terörizmle mücadele, silahların kontrolü ve silahsızlanma, yasadışı göç, insan ticareti, organize suç, yolsuzluk, uyuşturucu ticareti ve kara parayla mücadele gibi konularla çok daha kapsamlı ve derin bir şekilde ilgilenmeye zorlamakta, bu konularda bölgesel ve uluslararası işbirliğinde öncü rol almaya yöneltmektedir. Güvenlik sorununun çözümüne ulus-devlet temelli yaklaşımların artık geçersiz olduğu en açık şekilde 11 Eylül olayları ile ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The term security have taken root since the creation of humankind. It have constantly changed in time. The need of security always has been the first priority since the humankind realized his/her personhood. Peace, freedom, democracy as a term can not be mentioned in a place where security is not provided. Police organizations responsible for domestic safety services in democratic societies work not as police force but as public servants who provide security. In our country the duty of providing domestic security is given to Ministry of Internal Affairs due process of law.Domestic Safety Government as a term includes an approach which is based on government?s gaining international qualification and coordination and transnational cooperation. This thought is the base to the emerging of the terms about domestic safety which gains universal qualification in the early 21. yy.According to universal values doing police work is a term which needs to be fulfilled within the frame of universal values and norms. Turkish Police Force is seen to be the close follower of subjects, organizations and systems which have international qualification.In the world in which globalization is in progress, the terms are attributed a new meaning. Security urges Turkey to deal deeply and more exclusively with the subjects such as fight against international terrorism, control of the weapons and disarmament, illegal migration, human trafficking, organized crime, corruption, narcotics traffic and fight against illicit money. Also security heads Turkey towards taking a leading role in regional and international cooperation about these subjects. It obviously come out with the events in the September 11 attacks that nation-state based attitudes are invalid on solving the security problem.