Marka sadakatinde marka topluluklarının rolü üzerine bir pilot araştırma
A pilot study on the role of brand communities over brand loyalty
- Tez No: 314285
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KURTULUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Marka sadakatine sahip tüketiciler kazanmak ve korumak birçok marka ve firmanın öncelikli pazarlama hedefleri arasında yer almaktadır. Marka sadakati yaratmak için tüketicilerle ilişkilerini güçlendirmeye çalışan firmaların bazıları, sadece müşterileri ile kendi aralarında değil, müşterilerinin de kendi aralarında ilişki kurduğu bir aşamaya ulaşabilmektedir. Marka ile ve markayı kullanan diğer bireylerle kurulan ilişkiler kanalıyla marka için oluşan bir marka topluluğunu, marka ile tüketicilerin iletişimde gelebileceği, en aktif, karşılıklı ve alış verişe her yönden açık yapılardan birini sunmaktadır.Bu çalışma marka topluluklarında, marka ile marka ilgilenimi, marka ile ilişki, marka topluluğuna entegrasyon ve marka topluluğuna bağlılık faktörlerinin marka sadakati üzerindeki rolünü anlamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gaining and sustaining loyal consumers is one of the most important marketing aim of the brands. Some firms may reach to the point of not just a efficient communication between the firm and consumers, but also among the consumers while they intent to build brand loyalty. Building a brand community through the communication process with brand and other consumers; could be the highest, most active, mutual and most available to transaction way of communication.This study aims to understand the role of brand involvement, brand relation, community integration and community commitment?s over brand loyalty.