Sosyal medya odaklı marka topluluklarının marka güven ve sadakatine etkisi
The effects of social media based brand communities on brand trust and brand loyalty
  1. Tez No: 492900
  2. Yazar: YUSUF EREN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sosyal medya marka grupları sosyal medya platformlarında herhangi bir markayı beğenen bireylerin bir araya geldiği topluluklardır. Bu çalışmada sosyal medya platformlarından en çok kullanılan platform olan Facebook sosyal ağ sitesinde marka gruplarının marka güven ve marka sadakatine etkisi araştırılmak istenmiştir. Araştırmaya Facebook marka gruplarından herhangi birine üye olan kullanıcılar katılmış 889 kişiden elde edilen verilerle model istatistiksel tekniklerle test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, tüm model genel olarak ele alındığında sosyal medya grubu paylaşılan ortak bilinç, paylaşılan alışkanlıklar ve gelenekler ile gruba karşı sorumluluk değişkenlerini etkilemektedir bu etki sosyal ağ oluşturma, toplulukla bağlantı ve marka kullanımını etkilerken sadece marka kullanımı markaya güven değişkenini etkilememiş diğer sosyal ağ oluşturma ve toplulukla bağlantı markaya güven ve markaya bağlılık değişkenlerini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Social media based brand communities are communities initiated on the platform of social media. This study aimed to determine the effect of social media brand communities effect on brand trust and brand loyalty. We conducted a survey with a sample size of 889 people who are member of any brand community in Facebook. We used IBM SPSS 20 softwares for analysis of the results. The study revealed that brand brand communities established on social media have positive effects on community markers which have positive effects on value creation practices. Such communities could enhance brand loyalty through brand use and impression management practices. We show that brand trust has a full mediating role in converting value creation practices into brand loyalty and brand trust.