Hemşirelerde kariyerde plato ve iş doyumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between career plateau and the job satisfaction of nurses
  1. Tez No: 314293
  2. Yazar: NUR CANIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM İŞSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma Sağlık Bakanlığına bağlı üç eğitim ve araştırma hastanesinde her kademede çalışan hemşirelerin kariyer plato ve iş doyumları arasındaki ilişkiyi, kariyer platoyu etkileyen faktörleri belirlemek ve kariyer plato ölçeği güvenirlilik çalışması yapmak amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı.Basit rastlantısal örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 400 hemşireden 345'ine ulaşıldı. Veriler tanıtıcı bilgi formu, Milliman'ın geliştirdiği ?Kariyer Plato Ölçeği? ve Spector'un geliştirdiği ?İş Doyum Ölçeği? ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde NCSS PASS 2000 programı ve Microsoft Excel programları kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların yanı sıra (ortalama, standart sapma, frekans, yüzde), t test, ki-kare testi, Oneway Anova Testi, Çoklu karşılaştırmalardaTukey HSD testi, Pearson Correlasyon Analizi, Lojistik regresyon analizi kullanıldı. Güvenirlik analizi için Cronbach Alpha katsayısı kullanıldı. Kariyer plato ölçeği Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı 0,599 iken iş doyumu ölçeği Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı 0,826 bulundu.Yapılan anket sonucunda hemşirelerin %58,8'inin 25-34 yaş arasında, %91,3'ünün kadın, %58,3'ünün evli, %49,6'sının lisans mezunu ve %58,8'inin 0-5 yıl çalışma yılına sahip olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The three teaching and research hospital affiliated to the Ministry of Health working in research at all levels and job satisfaction, the relationship between nurses working in a career plateau, and to determine the factors affecting the career plateau in order to make it work was done as the scale reliability.Out of 400 nurses who has been elected by using simple random sampling 345 nurses could have been reached. We have collected data from the introductory infromation form, `Career Plateau Scale? of Milliman, `Job Satisfaction Scale? of Spector. To evaluate the acquired data, NCSS PASS 2000 and Microsoft Excel programmes are used. Definitive statistical methods (mean standart deviation, frequency, percentage) t-test, ki-karé test, Oneway Anove test, Turkey HSD test, Correlation analysis of Pearson?s, logistic regression analysis are used in the assesment of the aquired data. For the analysis of the Validity-Reliability index, the Cronbach Alpha coefficient is used. For the career plateau sclae the coefficient of Cronbach Alpha reliability is found 0.599 where as for the job satisfaction scale it is found 0.826.In our survey %58.8 of the nurses are between 25-34, %91.3 are women, %58.3 are married, %49.6 are undergraduate, %58.8 has been working for 0-5 years.