Kan donörlerinde dengue virus varlığının serolojik olarak araştırılması
Serologically investigation of dengue virus in blood donors
  1. Tez No: 314321
  2. Yazar: SERPİL KIZILDAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL EMEKDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
DENV, Flaviviridae ailesinin Aedes türü sivrisineklerle taşınan bir üyesi olup, antijenik olarak ilişkili dört farklı serotipi mevcuttur. Genellikle dünyanın tropikal-subtropikal bölgelerinde bulunmaktadır. Çoğunlukla aseptomatik veya orta şiddette ateş, eklem-kas ağrıları ve deride döküntülerle karakterize enfeksiyona sebep olmaktadır. DENV'nun Asya, Amerika, Afrika kıtalarında epidemiler oluşturduğu ve kıtalar arası seyahatle Avrupa ülkelerine kadar taşındığı bildirilmektedir. Bu doğrultuda Asya ile Avrupa arasında bir köprü görevi üstlenen ülkemizde DENV'nun epidemiyolojisi ile ilgili olarak bilgiler oldukça sınırlıdır. Çalışmada, Mersin bölgesinde yaşayan erişkin popülasyonunu temsilen kan donörlerinde bu virusun aktivitesi ve yaygınlığının belirlenmesi, bölgemiz ve ülkemiz açısından gerek kan alıcıları gerekse bireyler arasında tehlike oluşturup oluşturmadığının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya, 2010 yılı Ağustos, Kasım ayları ile 2011 yılı Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kan Merkezi'ne başvuran, 920 sağlıklı kan donöründen elde edilen plazma örnekleri dahil edildi. DENV'na özgül IgG ve IgM antikorlarının tespiti için, ticari ELISA kitleri kullanıldı. Çalışma, üretici firmanın önerdiği prosedürler doğrultusunda gerçekleştirildi. Dengue serotiplerine özgül antikorların optik dansitesi spektrofotometrede 450/650 nm'de ölçülerek, sonuçlar kit prosedürüne göre değerlendirildi. Çalışılan 920 plazma örneğinin 153 (%16,6)'ünde DENV'na özgül IgG sınıfı antikorlar tespit edildi. IgG pozitif olarak bulunan örneklerden 132 (%14,3)'si pozitif, 21 (%2,3)'i ise sınırda pozitif olarak değerlendirildi. IgM sınıfı antikorlar çalışılan 920 örneğin 8 (%0,9)'inde pozitif bulundu. IgM pozitif olarak değerlendirilen örneklerin 2 (%0,2)'si pozitif, 6 (%0,7)'sı ise sınırda pozitif olarak değerlendirildi. IgG pozitif saptanan örneklerin bir tanesinde IgM pozitifliği de saptandı. Örneklerde IgG antikorlarının bulunması daha önceden geçirilmiş enfeksiyonu gösterirken, IgM antikorlarının varlığı akut bir enfeksiyonun göstergesidir. Yaptığımız bu çalışmada, Mersin bölgesinde yaşayan sağlıklı popülasyonu temsilen kan donörlerinde virusun sirkülasyonu belirlenmiş olup, bölgeye ait ilk epidemiyolojik veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
DENV which is a member of the Flaviviridae family that is carried by Aedes mosquitoes has antigenically related four different serotypes. They are generally in the tropical-subtropical regions of the world. Mostly it causes infection characterized as skin rashes, asemptomatic or moderate fever, joint and muscle pains. It is reported that DENV formed epidemics in the continent which are Asia, America and Africa. Moreover by intercontinentally traveling it moved up to Europen countries. With this direction our country which has a bridge mission between Asia and Europe has very limited information about epidemiology of DENV. In this study it was aimed to determine the virus activity and it's prevalence of the blood donors who represent the adult population lives in Mersin. Moreover to find out if it cause a danger among the individuals and blood recipions in our region and country. In the study; between August, November 2010 and January, February, March, April 2011 there were 920 plasma samples obtained from healthy blood donors who applied the Mersin University Health Center, Blood Banking Unit. To detection for antibodies IgG and IgM which are specific of Dengue, the commercial ELISA kits were used. The study was performed in accordance to the manufacturer's recommended procedures. Optical density of Dengue serotypes specific antibodies measured at 450/650 nm spectrophotometer and the results were evaluated according to the kit procedure. DENV specific IgG class antibodies were found in 153 (16,6%) of studied 920 plasma samples. This IgG positive samples evaluated that 132 (14,3%) samples were as positive and 21 (2,3%) were as borderline positive. The IgM antibody were found as positive in 8 (0,9%) of 920 samples. It is evaluated that 2 (0,2%) were positive and 6 (0,7%) were borderline positive of this IgM positive samples. In the one sample detected as positive both of IgM and IgG. IgG antibodies show the prior infection but IgM antibodies indicat an acute infection. It is identified in our study that there is virus circulation of the healty blood donors who live in Mersin. Furthermore it is obtained the first epidemiological information which belongs the our region.