Parkinson hastalığında bilateral subtalamik çekirdek üzerine uygulanan derin beyin uyarımının yordayıcıları
The predictors of bilateral subthalamic nucleus deep brain stimulation in parkinson's disease
- Tez No: 326519
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Parkinson hastalığında (PH) subtalamik nükleus derin beyin uyarımının (STN DBS) yordayıcılarını belirlemek ve bu yordayıcılar içinde vitamin B12 eksikliğinin yerini araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: 2005-2012 yılları arasında PH tanısı ile bilateral STN DBS ameliyatı yapılmış hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Ameliyat öncesi ve sonrası döneme ait Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği (BPHDÖ) skorları bulunan 39 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Cerrahi başarı, hastanın ameliyat öncesi ilaç almadığı zamandaki durumu ile ameliyat sonrası stimülatörün açık olup ilaç almadığı dönemdeki durumu karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. STN DBS ile klinik olarak anlamlı fayda diğer bir deyişle cerrahi başarı sağlanan grup ile cerrahi başarı sağlanamayan grup, yaş, cinsiyet, hastalık süresi, ameliyat öncesi motor belirtilerin şiddeti açısından karşılaştırılmış; cerrahi başarı ile eşlik eden sistemik hastalıklar, kraniyal manyetik rezonans görüntüleme bulguları, ameliyat öncesi motor belirtilerin levodopa yanıtı ve serum vitamin B12 düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir.Bulgular: İki grup arasında yaş, cinsiyet, hastalık süresi, ameliyat öncesi rijidite, tremor ve postural instabilite skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Cerrahi başarı ile anormal kraniyal MRG bulgularının olması, eşlik eden sistemik hastalıklar, vitamin B12 eksikliği, arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Cerrahi başarı sağlanan hastaların ameliyat öncesi ortalama bradikinezi skorlarının diğer gruba göre daha yüksek olduğu bulunmuştur (sırası ile 11.52 , 8.41, p?0.004). Ameliyat öncesi levodopa yanıtı ile cerrahi başarı arasında pozitif korelasyon saptanmıştır (korelasyon katsayısı:0.475, p?0.003). Vitamin B12 eksikliği olan hastaların %33,3'ünde, vitamin B12 eksikliği olmayan hastaların ise %55,2'sinde klinik olarak anlamlı başarı sağlanmış olup aralarındaki fark anlamlı bulunmamıştır (p?0,589).Sonuç: Ameliyat öncesi levodopa yanıtı, STN DBS için olumlu bir yordayıcıdır. Bradikinezisi ağır olan hastalar STN DBS için uygun adaylar olabilir. Vitamin B12 eksikliği olan hastalarda sağlanan cerrahi başarı oranları vitamin B12 eksikliği olmayan hastalardan istatistiksel olarak anlamlı farklı bulunmamış olsa da prospektif ve daha geniş bir hasta grubunu içeren bir çalışma ile daha güvenilir sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: To assess the predictive factors of subthalamic nucleus deep brain stimulation (STN DBS) in Parkinson?s disease (PD) and to investigate the role of vitamine B12 deficiency in these predictive factors.Material and Method: The folders of patients who underwent STN DBS with the diagnosis of PD between the years of 2005-2012 were analyzed retrospectively. 39 patients were included whose Unified Parkinson?s Disease Rating Scale (UPDRS) score in properative and postoperetive period were available. The clinical conditions in medication off preoperative period and in medication off stimulation on postoperative period were compared, so the success of surgical treatment was evaluated. The groups of patients in which clinically significant improvement in other word success of surgical treatment was provided and was not provided, were compared in terms of age, sex, disease duration and the severity of preoperative motor symptoms. The relationship between the success of surgical treatment and comorbid systemic diseases, cranial magnetic resonance imaging (MRI) findings, preoperative levodopa responsiveness serum vitamine B12 levels, was observed.Results: No statistical significant difference was found in terms of age, sex, disease duration, preoperative rigidity, tremor and postural instability scores between the two groups. No relationship was observed between the succes of surgical treatmant and the presence of abnormal MRI findings, comorbid diseases and vitamin B12 deficiency. In the group in which success of surgical treatment was provided, mean preoperative bradykinesia scores was higher than the other group (11.52, 8.41 respectively, p?0.004). There was a positive correlation between the benefit of STN DBS and preoperative levodopa responsiveness (correlation coefficient?0.475, p?0.003). Success of surgical treatment was provided in 33,3% of patients who had vitamine B12 deficiency and 55,2% of patients whose vitamine B12 levels were normal. The difference was not signficant (p?0.589).Conclusion: Preoperative levodopa responsiveness is a positive predictive factor for STN DBS. The patients who have severe bradykinesia may be good candidates for STN DBS. There was no significant difference between the proportion of success of surgical treatment in vitamine B12 deficiency group and in the group of patient whose vitamine B12 levels were normal. On the other hand a prospective study which includes a higher number of patients may provide more reliable results.