Akut iskemik inmede EKG ve troponin değişiklikleri ve prognoza etkisi
ECG and troponin changes and their effects on prognosis in acute ischaemic stroke
- Tez No: 314439
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TOGAY IŞIKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Akut iskemik inmede morfolojik EKG değişiklikleri ve TnI yükselmesinin mekanizması kesinleşmiş değildir. Çalışmadaki amacımız akut iskemik inmedeki EKG değişiklikleri ve TnI değişikliklerinin prevelansını incelemek ve EKG değişikliklerinin TnI yüksekliği ile ilişkisi olup olmadığını, EKG değişiklikleri ve TnI yükselmesinin kısa dönem prognozu yordayıp yordayamayacağını araştırmaktır.Ocak 2010 - Ocak 2012 tarihleri arasında 100 akut iskemik inmeli hasta prospektif olarak çalışmaya alındı. Başvuru anında ve 1. gün hastaların EKG'leri çekildi ve TnI ölçümleri yapıldı. Başvuru anında ve birinci haftada inme şiddeti NIHSS kullanılarak ölçüldü ve hastaların bir aylık prognozlarına, gelişen kardiyovasküler komplikasyonlarına bakıldı.Hastaların %63'ünün EKG'lerinde Minnesota koduna göre bir veya birden fazla patolojik bulgu saptandı. En sık görülen EKG anormallikleri AF (%26), QT uzaması (%13), ST depresyonu (%13) ve QRS uzaması (%11) olarak bulundu. Öyküsünde koroner arter hastalığı olan hastalarda EKG anormallikleri anlamlı olarak daha çok bulundu. EKG'nin patolojik olması ile komplikasyon varlığı açısından anlamlı bir ilişki saptandı.Atriyal fibrilasyonun özürlülüğü arttırdığı, inme şiddetinin yüksekliği ile ilişkili olduğu ve kardiyovasküler komplikasyonlara neden olduğu tespit edildi. Lojistik regresyon analizinde T depresyonu anlamlı ve bağımsız olarak TnI yükselmesi ile ilişkili bulundu. İnme şiddeti yüksek olan hastalarda (NIHSS ? 15) özürlülük anlamlı şekilde yüksek bulundu.Troponin I düzeyleri 80 hastada normal ( ? 0.06 ng/mL), 15 hastada yüksek (0.06- 0.5 ng/mL), 5 hastada çok yüksek (>0.5 ng/mL) olarak bulundu. TnI yükselmesi ile komplikasyon gelişmesi, özürlülük, inme şiddetinin artması arasında anlamlı bir ilişki saptandı. Lojistik regresyon analizinde TnI yükselmesi ve AF'nin olması kötü prognozla ilişkili bulundu (mRS>3).Akut iskemik inmede EKG değişiklikleri yaygın olarak görülmektedir. Çalışmamızda bulduğumuz T depresyonu ile TnI yükselmesinin ilişkili bulunması mevcut EKG değişikliklerinin beraberinde var olan iskemik kalp hastalığına bağlı olduğunu düşündürmüştür. TnI yükselmesi kötü prognozla ilişkili bulunmuştur.Akut iskemik inmeli hastalara sekonder korumaya yönelik uygun tedavi verilmesinin yanında nörolojik durumunun takibi ile beraber kardiyak monitörizasyonun da yapılması, gelişebilecek kötü prognozun önlenmesinde uygun bir yöntem gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The mechanisms explaining morphological ECG changes and increased TnI in acute stroke are unclear. The aims of the present study were to assess the prevalence of ECG and TnI changes in acute ischaemic stroke, to investigate whether ischaemic-like ECG changes correlate to a rise in TnI and to examine whether ECG changes and elevated TnI predict a poor short-time outcome.From January 2010 to January 2012 a total of 100 patients suffering from acute ischaemic stroke were included prospectively in the present study. ECG was carried out at admission and on day 1 in all patients. TnI was analysed at admission and on day 1. Stroke severity was assessed according to NIHSS at admission and at first week and neurological outcome was assessed by the mRS at admission, first week and after 30 days.A total of 63 patients had a pathological finding in one or more of the ECG items. The most frequent ECG changes were AF %26, prolonged QTc %13, ST depression %13 and prolonged QRS %11. Patients with acknowledged coronary heart disease had a significantly higher prevalence of pathological findings. There was a significant correlation between pathological ECG findings and cardiovascular complications.Atrial fibrillation was associated with unfavourable clinical outcome, severe stroke and cardiovascular complications. In logistic regression analyses T depression was significantly correlated with a rise in TnI. Patients with severe stroke (NIHSS ? 15) had unfavourable outcome.Troponin I was elevated in 20 patients, 15 of whom had TnI level of 0.06-0.5 ng/mL and 5 had TnI level >0.5 ng/mL. There was a significant correlation between TnI elevation and complications, unfavourable outcome and stroke severity. In logistic regression analyses, a rise in TnI and AF were significantly associated with a poor short-term outcome (mRS>3).Electrocardiography changes are prevalent in acute ischaemic stroke. T depression is related to increase in TnI, suggesting that these ECG changes may indicate coexisting ischaemic heart disease. A rise in TnI predicts a poor outcome.Patients with acute ischaemic stroke should be offered adequate treatment with secondary prevention and preferably a follow-up with focus on cardiologic as well as neurological aspects.