Yapısal eşitlik modelleri ile öğrenci başarısının belirlenmesi: Özel Darüşşafaka Lisesi örneği
Determination of student success by structural equation modelling: A sample of Darüşşafaka High School
- Tez No: 314851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı gizil bir değişken olan başarıya etki eden faktörlerin YEM kullanılarak incelenmesi ve bu faktörlerin başarı üzerindeki etki derecelerinin ortaya çıkarılmasıdır. Çalışmanın okul yöneticilerine, öğretmenlere ve velilere yardımcı olabileceğine inanılmaktadır.Araştırmadaki veriler, bu amaçla hazırlanmış olan bir anket çalışması ile elde edilmiştir. Ankette öğrencilere; okul, ders, arkadaş, kişilik, motivasyon ve başarı gizil değişkenlerini ifade ettiği düşünülen gözlenen değişkenler yardımıyla sorular sorulmuştur.Elde edilen veriler SPSS ve LISREL programları ile analiz edilmiş, öncelikle AFA (Açıklayıcı Faktör Analizi) ve DFA (Doğrulayıcı Faktör Analizi) kullanılarak birtakım sonuçlara ulaşılmış ve daha sonra bunlarla Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the factors affecting the success of a latent variable by using SEM and to determine the level of impact of these effects on success. It is believed that the study will be useful to the school administrations, teachers and parents.In the research, data for this purpose was obtained by a questionnaire. In the questionnaire to students were asked groups of questions with the help of the latent variables are school, lesson, friend, personality, motivation and success assumed to express the observed variables.The data obtained in this study was analyzed by SPSS and LISREL programs, at first the conclusions were reached by using the EFA (Explanatory Factor Analysis) and CFA (Confirmatory Factor Analysis) methods and then Structural Equations Modelling (SEM) was performed with these results.