A Freudian reading of Peter Shaffer's Equus and Amadeus
Peter Shaffer?ın Equus ve Amadeus adlı oyunlarının Freudyen açıdan okunması
- Tez No: 314910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez Peter Shaffer'ın Küheylan (1973) ve Amadeus (1979) adlı oyunlarındaki karakterlerin id ve super-egonun somut örnekleri olarak incelenebileceğini gösteren bir Freudyen okumadır. Bu oyunlardaki karakterlerin baba kompleksinden mustarip oldukları ve Freud tarafından belirtildiği gibi babaları ile olan sorunlu ilişkilerinin Tanrı'yı algılama biçimlerini şekillendirdiği görülebilir. Giriş bölümünde tezin amacı belirtilmekte, Freud'un teorileri ve Peter Shaffer'ın hayatı ile eserleri konu edilmektedir. Takip eden iki ana bölümde Equus ve Amadeus, ?id,? ?süper-ego,? ?haz ilkesi,? ?çocuk cinselliği,? ?nevroz,? ?ilkel ibadet,? ?Oedipus kompleksi,? ?baba kompleksi? ve ?rüya sembolizmi? gibi Freudyen kavramlarla ilişkilendirerek çözümlenmektedir. Bu bölümlerde karakterler id ve süper-egonun temsilcileri olarak incelenmekte ve davranışları bu çerçevede değerlendirilmektedir. Bu karakterlerin babalarını ve Tanrıyı algılama biçimlerini göstermek için yakın çevreleriyle olan ilişkileri üzerinde çalışılmıştır. Sonuç kısmında ise, Freudyen çözümleme aracılığıyla Shaffer'ın söz konusu oyunlarında betimlenen karakter ve ilişkilerin insan ruhu hakkında gizli anlamların ortaya çıkmasını sağladığı çıkarımı yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a Freudian reading that shows main characters in Peter Shaffer?s plays entitled Equus (1973) and Amadeus (1979) can be analysed as the embodiments of the id and the super-ego. These characters in the plays can also be seen to suffer from the father complex, and their problematic relationship with their fathers is observed to shape their perception of God as stated by Freud. In the introduction, the aim of the thesis is stated; Freud?s theories and Peter Shaffer?s life and works are dealt with. In the following two main chapters, Equus and Amadeus are analysed with reference to Freudian concepts such as ?the id,? ?the super-ego,? ?the pleasure principle,? ?infantile sexuality,? ?neurosis,? ?primitive worship,? ?the Oedipus complex,? ?the father complex,? and dream symbolism.? In these chapters the characters are treated as the representatives of the id and the super-ego, and their behaviours are evaluated within this context. The relationship of these characters with their close environment is studied to reveal how they perceive their fathers and the God. In the conclusion, it is deduced that whereby Freudian psychoanalysis the characters and their relationships portrayed in Shaffer?s said plays reveal covert meanings concerning the human psyche.