Evlilik yoluyla Türkiye'den İsviçre'ye giden kadınlar ve uyum süreci
Women moving from Turkey to Switzerland through marriage and their integration process
- Tez No: 888830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ GÖKTUNA YAYLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Araştırmada, evlilik yoluyla Türkiye'den İsviçre'ye göç eden kadınların deneyimleri, ev sahibi ülkeye uyum ve toplumsal iletişim süreçleri feminist yaklaşımla incelenmiştir. Literatürde bu kadınlar genellikle“ithal gelinler”ifadesiyle tanımlanırken, bu çalışmada feminist bakış açısıyla göçmen kadınlar ifadesi tercih edilmiştir. Nitel bir çalışma olarak yürütülen bu araştırma, durum çalışması deseni ile İsviçre'nin 9 kantonunda 9 ay süren etnografik bir süreçte gerçekleşmiştir. Araştırmacıda görüşme ve gözlem teknikleri kullanmış, kartopu tekniği ile ulaşılan 38 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler, katılımcıların evlerinde, bahçede, iş yerinde, cami derneklerinde, araştırmacının evinde ve ağırlıklı olarak dış mekanlarda gerçekleşmiştir. Araştırma sürecinde elde edilen verilerin analizi araştırmacı tarafından yapılmıştır. Bulgular, Türk göçmen kadınların göç sürecinde dil değişikliği, evlilik ile yaşam değişiklikleri, kültürel uyum ve diğer dinamiklerin önemli faktörler olduğunu göstermektedir. Sosyal destek eksikliği, çevresel uyum zorlukları ve toplumsal normlara uyum sağlama gibi unsurların büyük önemi olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, duygusal zorluklar, aile bağlarından uzak olma, diploma denklik sorunları ve dil engelleri gibi faktörler de yeni yaşamlarını düzenleme çabalarını etkilemektedir. Bu araştırma, göçmen kadınların deneyimlerini anlamak ve onların karşılaştıkları zorlukları ortaya koymak amacıyla önemli katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, the experiences of women who migrated from Turkey to Switzerland through marriage, their adaptaion to the host country, and their social communication process were examined from a feminist perspective. In the literatüre, these women are often referred to as“import brides,”while in this study, the term migrant women is preferred from a feminist viewpoint. Conducted as a qualitative study, this research was carried out using a case study design over a 9-month ethnographic process in 9 cantons of Switzerland. The researcher employed interview and observation techniques, and in-depth interviews were conducted with 38 participants reached through the snowball samplimg technique. These interviews took place in participants homes, garden, workplace, mosque associations, the researcher's home, and predominantly outdoor settings. The data collected during the research process was analyzed by the researcher. The findings indicate that language change, chages in life due to marriage, cultural adaptation, and other Dynamics are significant factors in the migration process of Turkish migrant women. The importance of social support deficiencies, environmental adaptation difficulties, and adaptation to social norms was also identified. Additionally, emotioanl challenges, beign away from famäly ties, diploma equivalency issues, and language barriers also affect their efforts to organize their new lives. This research provodes significant insights into understanding the experiences of migrant women and highlighting the challenges the face.