İş tatmini ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki: Hitay Yatırım Holding örneği
The relationship between job satisfaction and organizational commitment: A case study of Hitay Investment Holding
- Tez No: 315033
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. EREN MİSKİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İş Tatmini ve Örgütsel Bağlılık arasında ilişki var mıdır? Çalışanların iş tatminini ve örgütsel bağlılığını artırmak günümüzde yöneticilerin en temel sorunlarından biridir. İşinden yeterince tatmin olmayan ve örgütsel bağlılığı düşük olan bir çalışandan yeterli ölçüde verim almak mümkün değildir. Dolayısıyla, örgütlerin faaliyetlerini etkin bir biçimde sürdürebilmeleri bu iki kavramın doğru anlaşılması ile mümkündür.İşletmeler, çalışanların beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamak durumundadır. Ancak bu şekilde onları motive edebilirler. İşgörenler de motive edildikleri ve tatmin oldukları örgütsel koşullarda örgüte bağlılık duyacaklar ve bu doğrultuda performanslarını artırarak örgüt amaçları doğrultusunda çaba göstereceklerdir. Bu sebeple işletmeler varlıklarını sürdürmeleri için hayati öneme sahip olan çalışanların iş tatmini ve örgütsel bağlılıklarının artması için ellerinden geleni yapmalıdırlar.Bu çalışmada, İş tatmini ve örgütsel bağlılık etkisi incelenmiştir. Alan araştırması, Hitay Yatırım Holding İstanbul'da yapılmıştır. Çalışanların iş tatminini belirlemede Dawis, Weiss, England, Lofquist'a ait ?Minnesota İş Tatmini ölçeğinin (MSQ) kısa formu? kullanılmıştır. Çalışanların örgütsel bağlılıklarını belirlemede Meyer ve Allen'a ait ?üç bileşenli örgütsel bağlılık modeli? kullanılmıştır.Elde edilen verilerin analizinde uygun bir istatistik paket programından yararlanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, 89 çalışanın öncelikle demografik bilgileri elde edilmiştir. Çalışanların iş tatmini ile örgütsel bağlılığı arasındaki ilişkiyi ölçmek üzere Korelasyon Katsayıları ve Regresyon Analizi yapılmıştır.Tezin sonuç kısmında, İş tatmini ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Son olarak, yöneticilere çalışanların iş tatminini ve bağlılığını artırmak için gerçekleştirebilecekleri bazı tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Is there any relationship between Job Satisfaction and Organizational Commitment? Today, one of the most fundamental issues of managers is improving job satisfaction of the employee and organizational commitment. It is impossible to get efficiency from an employee who is not satisfied with his job and has a low organizational commitment. Therefore, these two concepts must be well understood to keep up the activities of organizations in an effective way.Normally, enterprises should meet the expectations and needs of the employees. Only in this way, the enterprises can motivate their employees. And employees will develop a commitment within the frame work of organizational conditions in which they are motivated and satisfied and also by increasing their performance in this direction, they will make efforts in line with the objectives of the organization itself. For this reason, which is vital in sustaining the business, the employees must do their best to increase job satisfaction and organizational commitment.In this study, the effects of Job Satisfaction and Organizational Commitment were diagnosed. The research was carried out in Hitay Investment Holding in İstanbul. In order to determine the job satisfaction, Manual for the Minnesota Satisfaction Questionnaire by Weiss, Dawis, England, Lofquist (1967) was used. the organizational commitment, Meyer and Allen (1997) The `Three-component model of organizational commitment? was used.In the analysis process of the acquired data, an appropriate statistics programme has been used with the demographical information of 89 employees have been collected. Correlation Coeffıcients and Regression Analysis has been applied in order to measure the relationship between job satisfaction and organizational commitment.Finally, it comes to a result that there is a significant relationship between job satisfaction and organizational commitment. In the end of this thesis, some suggestions have been proposed to the managers in order to increase the job satisfaction and organizational commitment of employees.