Elit düzeydeki erkek hentbolcular ve voleybolcuların antropometrik ölçümleri ve vücut yağ oranları ile denge düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
The research on the relationship between the balance levels and the body fat percentages of the anthropometric measurements of the elite level handballers and the volleyball players
- Tez No: 260717
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yaşları 20-25 arasında değişen toplam 25 sporcunun ( 12 voleybolcu,13 hentbolcu) yaş, boy, kilo, sağdan sola ağırlık aktararak denge sağlama (sağ başlangıç) ve soldan sağa ağırlık aktararak denge sağlama (sol başlangıç) olmak üzere toplam 6 adet denge ölçümü, 7 bölgeden skinfold kalınlıkları, tüm kol, tüm bacak ve kulaç olmak üzere 3 bölgeden ekstremite uzunlukları alınmıştır. Toplamda sporculardan alınan ölçüm sayısı 19 dur.Ölçülen tüm parametrelerde, sporcuların maksimum- minimum ortalamaları ile standart sapma değerleri elde edilerek, hentbolcular ve voleybolcular arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konmaya çalışılmıştır. Vücut yağ yüzdeleri ?Zorba? formülüyle (VY% = 0.99 + 0.0047 (vücut ağırlığı) + 0.132 (7 bölge deri kalınlığı) hesaplanmış, deri kalınlığı ölçümleri holtain skinfold kaliperle alınmış, uzunluk ölçümleri holtain ölçüm şeridiyle ölçülmüş, denge ölçümleri Lafayatte 16020 IRF/E stabilometer aletiyle alınmıştır.Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre ;?Ortalamalar arası fark? sütunu incelendiğinde gruplar arasında farklılık olduğu bulunmuştur. istatistiki olarak ; boy, tüm bacak, biceps, göğüs, scapula ve uyluk ölçümlerinde Voleybolcuların değerleri hentbolculardan düşük, boy ve tüm bacak uzunluğu değerleriyse daha yüksek bulunmuştur.?Ortalamalar arası fark? sütunu değerlerinin incelendiğinde, sağ başlangıç DKS ortalama değerinin Voleybolcularda daha yüksek olduğu söylenebilir. Vücut yağ yüzdesi ortalama değerininse Voleybolcularda daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır.Bu durumda voleybolcuların her iki yön içinde dengede kalma düzeylerinin ve dolayısıyla genel denge durumlarının daha iyi olduğu sonucuna varılabilir.Ayrıca, hentbolcular için Sağ Başlangıç DK ve DKS ile boy (0.0328*), kol açıklığı (0.0057*), tüm kol (0.0032*) ve tüm bacak (0.0168*) arasındaki korelasyon anlamlıdır (*p
Özet (Çeviri)
26 subjects aged between 20-25 years old (12 volleyball, 14 handball players) performed 6 different equilibrium measurement, including transfer of weight from left to right (left foot start), transfer of weight from right to left (right foot start); their height, weight, skin fold measurements from seven points, full arm length, full leg length and overarm lengths were taken, in total 19 measurements were taken. The collected data is used to calculate mean, maximum, minimum values and standard deviation and evaluated to find any possible relation between handball and volleyball players. The body fat percentages were calculated according to the ?Zorba Formula? (BF% = 0.99 + 0.0047 (body mass) + 0.132 (body fat thickness from 7 sites); the body fat measurements were taken with a Holtain brand skin fold calipper, length measurements with Holtain tape measure and equilibrium measurements with Lafayatte 16020 IRF/E stabilometer.Our results show that:When differences between the measurements are thought either positive or negative there is a difference between the groups.