İzmir yöresindeki bal arısı populasyonlarında davranış özellikleri ve verim performanslarına ilişkin genetik parametre tahminleri ve seleksiyon verimliliğinin değerlendirilmesi
Evalution of selection productivity and genetic parameter estimations related to behavior characteristics and productivity performance of honey bee populations of İzmir and environments
  1. Tez No: 315697
  2. Yazar: Ş. ÖMÜR UYGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde, İzmir yöresi bal arısı populasyonlarında fizyolojik özelliklere ilişkin genetik parametre tahminleri ve seleksiyon verimliliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İzmir ilinin seçilmiş 16 ilçesinde sabit ve dışarıdan arı girmemiş arılıklarda yapılan incelemelerde verim özellikleri bakımından üstün ve bulundukları yöreleri temsil eden koloniler seçilmiştir. Seçilen kolonilerde arılı çerçeve sayısı, yavrulu çerçeve sayısı, hırçınlık eğilimi, koloni ağırlık artışı, kışlama yeteneği ve bal verim özelliklerine seleksiyon uygulanarak populasyonun genotipik yapısı iyileştirilmeye çalışılmış ve bu özelliklere ilişkin genetik parametre tahminleri hesaplanmıştır.2008-2010 yıllarında üç yıl süren ıslah çalışması sonucunda 1 birim genetik ilerleme elde edilmiştir.Fizyolojik özelliklerin yıllara göre değerlendirilmesinde ortalama arılı ve yavrulu çerçeve sayısı en fazla 2008 yılında, ortalama koloni ağırlık artışı ve ortalama bal veriminde en yüksek değerler 2009 yılında elde edilmiştir. Kolonilerin en hırçın olduğu yıl 2009 yılı olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, evaluation of selection productivity and estimation of genetic parameter related to physiologic characteristics had been purposed for honey bees from Izmir and environments. Stabile and isoleted apiaries had been selected for superior in productivity and representation of 16 district of Izmir. Selection is applied in selected colonies for number of frames, number of brood frames, tendency of aggresiveness, colony weight increase, wintering ability and honey yield in order to improve the genotypic structure and estimated the genetic parameter for these phenotypes.At the end of three years of selection, 1 unit of genetic improvement is obtained.In evaluation of physiologic characteristics due to years, the highest number of frames with bees and broods were obtained in 2008 whereas the highest values in honey yield were gained in 2009. The most aggressive colonies were observed in 2009.