Helezon konveyör tipi kurutucuda odun parçacıklarının kurutulmasının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of drying of woodchips in a screw conveyor dryer
- Tez No: 315748
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Kızılçam ağacı (Pinus Brutia) odun parçacıklarının helezon konveyör tipi bir kurutucudaki kurutma koşullarının kuruma prosesine etkisi deneysel olarak incelenmiştir.Kurutma sıcak hava ile yapılmıştır. Deneyler farklı kurutma havası sıcaklıkları, debileri ve farklı kurutma şekillerinde (eş yönlü ve zıt yönlü) yapılmıştır. Bu farklı kuruma koşullarında odunun sıcaklığındaki, nemindeki ve yapısındaki değişim incelenmiştir.Bir miktar odun parçacığı kurutucuya beslenmiş ve aynı koşullarda üst üste dört kez kurutulmuştur. Her kurutma işlemi sonunda bir miktar numune alınıp, bu numunelerin sıcaklık ve nem oranları ölçülmüştür. Dördüncü kez kurutulan biyokütleye ASTM E-1755 testi uygulanarak yapısındaki uçucu organik bileşen miktarları araştırılmıştır. Bu işlem tez kapsamında incelenen tüm kurutma koşullarında tekrarlanmıştır.Yapılan deneyler sonucunda kurutma havasının sıcaklığı ve debisinin artmasıyla odun parçacıklarının nem oranlarının azaldığı, yani buharlaşma ve kuruma hızının arttığı saptanmıştır. Ayrıca eş yönlü kurutma şekli ile zıt yönlü kurutma şekline göre biyokütleden daha fazla miktarda nem uzaklaştırıldığı, yani buharlaşma ve kuruma hızının arttığı belirlenmiştir. Araştırılan tüm kurutma koşullarında odun parçacıklarının yapılarındaki uçucu organik bileşen miktarı sabit kalmıştır. Bunun anlamı, kurutmadan kaynaklı uçucu organik bileşen emisyonu salınımının araştırılan kurutma koşullarında gerçekleşmemiş olmamasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of drying conditions to the drying process of Turkish pine (pinus brutia) dried in a screw conveyor dryer.Hot air is used as drying medium. Experiments are carried out in various drying air temperatures, drying air flow rates and dryer types. Revolution of the screw is kept constant in the experiments. Change of moisture content, temperature and structure of Turkish pine woodchips in these different drying conditions are investigated.An amount of woodchip is fed to dryer and dried 4 times in the same drying conditions. In every experiment, an amount of sample collected from dried woodchip and moisture content and temperature of this sample is measured. ASTM E-1755 analysis is applied to the 4 times dried samples and the amounts of volatile organic matters are investigated.It is found that with the increasing drying air temperature and flow rate, drying rate is increased. Also co-current and counter-current drying types are investigated and when compared with each other, co-current dryer type provides increase in rate of evaporation. There are no emissions released under all drying conditions.