İç hastalıkları polikliniğinde dislipidemi sıklığı ve bilincinin araştırılması
Researching of the prevalence and the awareness of dyslipidemia in the internal medicine policlinics
  1. Tez No: 315832
  2. Yazar: ÖZGÜR YAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR AKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Koroner kalp hastalıkları günümüzde dünya genelindeki mortalite ve morbiditenin en önemli nedeni olarak görülmektedir. Bu konuda yapılan tüm çalışmalara rağmen aterosklerotik kalp hastalıklarının halen daha artmaya devam etmekte olduğu izlenmektedir. Türkiye'de de benzer bir durum mevcuttur. Aterosklerotik kalp hastalıklarının ülke ekonomilerine oldukça büyük yük getirdiği bilinmektedir.Çalışmamız Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne bağlı tüm İç Hastalıkları Poliklinikleri'ne Şubat 2011 ve Haziran 2012 tarihleri arasında başvuran toplam 1553 hasta üzerinde yapıldı. Hastalardan kan alındıktan sonra anket çalışması yapıldı. Böylece İç Hastalıkları Poliklinikleri'ne başvuran hastalarda dislipidemi sıklığı, dislipidemi bilinci ve antilipidemik ilaç kullanım oranları, dislipidemiye eşlik eden hastalıkların sıklığı belirlendi.Sonuç olarak; İç Hastalıkları Poliklinikleri'ne başvuran insanların dörtte üçünde dislipidemi olduğu, bu insanların dislipidemi için ilaç kullanımlarının ve dislipidemi bilinçlerinin çok düşük olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Coronary heart diseases are the most important cause of morbidity and the mortality in worldwide. Despite all efforts in this area, we show that the prevalence of atherosclerotic heart diseases are still increasing. The situation is similar in Turkey. We know that atherosclerotic heart diseases brought very large burdens to the economies of countries.This study includes of 1553 patients who referred to Internal Medicine policlinics of Atatürk University Medicine Faculty participating the survey between February 2011 and June 2012. We performed a questionnaire for all of the patients after taking their blood samples. So we determined dyslipidemia prevalence, prevalences of awareness, and antilipidemic drug using in dyslipidemia, and the diseases that associated with dyslipidemia in our patients who referred to Internal Medicine policinics.In conclusion; we saw that three quarters of the peoples who referred to Internal Medicine Policilinics have dyslipidemia, but the prevalences of their antilipidemic drug using for dyslipidemia and the awareness of dyslipidemia was very low.