Tilapia (Oreochromis niloticus L.) yavru yeminde tavuk kesim atıkları ununun balık unu yerine kullanım olanakları
Investigation of using of poultry by-product meal replacement commerical fish meal in Tilapia Oreochromis niloticus L., fry
- Tez No: 316058
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Nil tilapia yavru yeminde (Oreochromis niloticus L., 1758) tavuk kesim atıkları ununun (TKAU) ticari balık unu yerine kullanılabilirliği araştırılmıştır. Protein (%34), yağ (%9) ve enerji (3500 kcal/g SE) değerleri eşit beş farklı yem hazırlanmıştır. Hazırlanan deneme yemlerinde TKAU, balık unu proteini yerine %0 (kontrol grubu), %25, %50, %75 ve %100 oranında ilave edilmiştir. Kontrol grubu yeminde temel protein kaynağı olarak balık unu (%40,8) ve soya küspesi (%19,65) kullanılmıştır. Deneme, her grupta yirmi balık olacak şekilde üç tekrarlı tesadüf parselleri deneme desenine göre planlanarak 65 L'lik cam akvaryumlarda 13 hafta süre ile yürütülmüştür. Başlangıç ağırlıkları 0,879±0,09 g olan deneme grubu balıkları günde iki kez doyuncaya kadar beslenmiştir. Bu çalışmada deneme grubu balıkların büyüme performansı, yem kullanımı, balık eti kimyasal kompozisyonları ile deneme yemlerinin besin madde sindirilebilirlikleri araştırılmıştır. Deneme sonunda en iyi canlı ağırlık artışı, yüzde canlı ağırlık kazancı, spesifik büyüme oranı, yem değerlendirme oranı, protein etkinlik oranı %50 TKAU içeren yemle beslenen grupta elde edilmiştir. %50'den daha fazla TKAU içeren yemlerle beslenen grupların büyüme ve yemden yararlanma değerleri önemli oranda azalmıştır (P>0,05). Deneme gruplarının tamamında yaşama oranı %100'dür. Deneme sonu en yüksek hepatosomatik indeks (2,720±0,394) ve visserosomatik indeks (2,720±0,394) değerleri %50 TKAU içeren yemle beslenen grupta elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the possibility of replacing commercial fish meal with poultry by-product meal (PBM) in diets for Nile tilapia fry, Oreochromis niloticus was investigated. Eight isonitrogenous diets were formulated to contain 34% protein, 9% lipid and 3500 DE kcal/g. Fish meal was replaced by 0% control group, 25%, 50%, 75% and 100% of PBM. The control diet contained fish meal (40.8%) and soybean meal (19.65%) as the main sources of dietary protein. Tilapia fry were reared in 65 L class aquaria maintained in stagnant water. Each dietary treatment was tested in triplicate groups of 20 fish per aquarium in a completely randomized design. Fish with average weight of 0.879±0.09 g were fed the diets twice per daily to apparent satiation for 13 weeks. In the experiment, diets were evaluated based on growth performance, diet utilization, body composition and digestibility. Results demonstrated that fish growth increased with increasing PBM up to 50%, which produced the highest growth of the treatments. The lowest fish growth was obtained at 75 and 100% PBM. Survival was similar for all dietary treatments (100%). Hepatosomatic index (HSI) and visscero somatic index (VSI) among all groups at the end of the experiment were not significantly affected by the dietary treatments (P>0.05), but the highest HSI (2,720±0,394) and VSI (2,720±0,394) values were recorded in fish fed with 50% PBM diet.