Pomza taşının radyason zırhlama özelliklerinin araştırılması
Investıgatıon of radıatıon shıeldıng propertıes of pumıce
  1. Tez No: 316517
  2. Yazar: RIZA ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM HAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Pomzanın radyasyon zırhlama özellikleri farklı foton enerjileri için kütle soğurma katsayıları ölçülerek araştırlmıştır. 59,5, 80,9, 295,5 ve 361,3 keV enerjili fotonları elde etmek için 241Am ve 133Ba radyoaktif nokta kaynaklar kullanılmıştır. Her bir numune ve enerji için kaynaktan gelen soğurulmamış Io şiddeti ve numune tarafından soğurulduktan sonraki I şiddeti MCA ile birleşik bir NaI(Tl) dedektör transmission geometrisinde kullanılarak ölçüldü ve kütle soğurma katsayıları bu şiddetler kullanılarak belirlendi. Foton (X-ışını veya ?-ışını gibi) azaltma kabiliyetini belirlemek için pomza için elde edilen sonuçlar kurşun, çimento ve farklı konsatrasyonda pomza ihtiva eden (%0, %25, %50 ve %75) kurşun ve çimento agregaları ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, kütle soğurma katsayılarının deneysel değerleri, Monte Carlo simülasyonu ve WinXCom yazılım ile elde edilen teorik değerler ile karşılaştırılmıştır. Genellikle, standart hata sınırları içerisinde deneysel ve teorik değerler arasında bir uyum vardır.
Özet (Çeviri)
Radiation shielding properties of pumice have been investigated by measuring mass attenuation coefficients for different photon energies. The 241Am and 133Ba radioactive point source are used to get photons with energy 59,5, 80,9, 295,5 and 361,3 keV. For each sample and energy, Io and I intensities which are without and after attenuation were measured by a NaI(TI) detector coupled to MCA using narrow beam transmission arrangement and mass attenuation coefficients were determined using these intensities. To determine its ability for attenuation of photons (such as X-rays or ? -rays), the results obtained for pumice have been compared with the results for lead, cement and lead and cement aggregate containing different concentrations (0%, 25%, 50% and 75%) pumice. Also, the experimental values of the mass attenuation coefficients have been compared with theoretical values obtained from Monte Carlo simulation and WinXcom software. In most cases, there is an agreement between the experimental and theoretical values within the standard uncertainties.