GPS kullanılarak sporcu takip sistemi tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implemantation of a sportsman following system with GPS
  1. Tez No: 316599
  2. Yazar: HALİL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL FATMA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Spor, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Spor aktiviteleri, sağlıklı ve kaliteli bir yaşamın temel unsurlarındandır. Spor faaliyetleri sırasında, spor yapan kişinin kalp atım hızı ve oksijen saturasyon miktarı (SpO2), sporcu takibi için gerekli temel parametrelerdendir. Bununla birlikte yapılan sportif faaliyetin süresi, kat edilen mesafe, faaliyet sırasındaki hız gibi veriler sporcu performansının belirlenmesine katkı sağlar. Özellikle kayak ve dağcılık gibi sporlarda sporcunun hayati fonksiyonlarının takip edilmesi bir zaruret haline dönüşmektedir. Bu çalışmada, bir pals oksimetre ile sporcunun nabız ve oksijen saturasyon bilgilerini, GPS modül ile aktivite sırasındaki hız ve konum verilerini alıp, GPRS modülü ile GSM şebekesi üzerinden bir web sunucusuna aktaran ve sporcunun anlık olarak gözlemlenebilmesini sağlayan bir sporcu takip sistemi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Toplanan oksijen saturasyonu ve nabız değerleri bir web sitesi üzerinde anlık olarak görüntülenebilmekte, spor aktivitesi süresince sporcunun mevcut konumu ve izlediği güzergâh harita üzerinden takip edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Sports activities are basic elements of a healthy and quality of life. Following the heart rate and SpO2 level of the people engaged in sports is a basic necessity for a sportsman following system. In addition, the data such as duration of sporting activity, distance and speed of action provides a major contribution in determining performance of a sportsman. Especially in sports such as skiing and mountain climbing it becomes a necessity to follow the sportsman?s vital functions. In this study, an instant sportsman tracking system that provides heart rate and SpO2 level measured by a pulse oximeter, speed and route information measured by a GPS module being transferred to a web server through a GSM network via GPRS module is designed and implemented. The collected data can be visualized instantly on a web site, the route followed during the sports activities and current position of the sportsman can be tracked on the map.