Kablosuz örgü ağlarda ölçeklenebilir yönlendirme protokolü
Scalability routing protocol for wireless mesh networks
- Tez No: 316610
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ AKCAYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde, kablosuz örgü ağlarda yönlendirme işlemi ağın ölçeklenebilirliği açısından ele alınmış ve bu ağlar için ölçeklenebilir bir yönlendirme protokolü geliştirilmiştir. Geliştirilen protokol Ad-hoc on Demand Scalable Routing Protocol (ADSRP) ihtiyaç duyulduğu anda devreye girerek düğümlerdeki olası kopmalardan dolayı oluşacak paket kayıplarını engellemektedir. Ayrıca, daha az paket kayıbı ile ağın ölçeklenebilmesine imkan tanımaktadır. Benzetim aracı olarak Network Simulator 2.33 (ns-2) kullanılmıştır. Önerilen protokol C++ programlama dili kullanılarak kodlanmış ve örgü ağlarda yönlendirme protokolü olarak kullanılabilen Ad-hoc on Demand Distance Vector (AODV) ve Ad-hoc on Demand Multipath Distance Vector (AOMDV) yönlendirme protokolleriyle karşılaştırılarak benzetim sonuçları elde edilmiştir. Deneysel sonuçlar, geliştirilen protokolün örgü ağlarda başarılı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, routing for wireless mesh networks in terms of scalability have been investigated and a scalability routing protocol has been developped for this networks. Developed protocol Ad-hoc on Demand Scalable Routing Protocol (ADSRP) has been activated whenever it needs and thus, it pevents packet loss due to possible disconnections on nodes. Moreover, it enables scalability of network with more packet loss. Network Similator 2.33 (ns-2) has been used as simulator tool. Proposed protocol has been coded with C++ programming language and obtained similation results compared with Ad-hoc on Demand Distance Vector (AODV) and Ad-hoc on Demand Multipath Distance Vector (AOMDV) routing protocols. Experimental results show that the developed protocol has been successfully for wireless mesh networks.