Propofol ve desfluranın tek akciğer ventilasyonu yapılan hastalarda oksidatif stres ve iskemi üzerine etkisinin karşılaştırılması
The comparison of the effect of propofol and desflurane on oxidative stress and ischemia in patient with single lung ventilation
- Tez No: 316888
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ BEKİR DEMİREL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
GirişÇift lümenli bronş içi tüp kullanılarak tek akciğer ventilasyonu uygulaması akciğer ve toraks ameliyatlarında yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Tek akciğer ventilasyonu, ameliyat sırasında ventile edilmeyen üst akciğerdeki şant miktarının artarak ventilasyon/perfüzyon dengesinin büyük ölçüde değişmesine ve arteriyel hipoksemiye neden olabilir. Uzamış iskemi dönemlerinden sonra doku reperfüzyonu ve oksijenin iskemik alana hızlı girişi, hücrelerde serbest oksijen radikalleri (SOR)'nin üretimine neden olur. SOR, Malondialdehit (MDA) gibi lipid peroksidasyon ürünlerinin oluşmasına neden olabilir. Bu çalışmada desfluran ve propofolün tek akciğer ventilasyonu yapılan hastalarda oksidatif stres üzerine etkisini antioksidan enzimlerden süperoksit dismutaz (SOD), Glutatyon S Transferaz (GST), Katalaz (KAT) ve lipit peroksidasyon ürünlerinden MDA ile ve iskemi üzerine etkisini de iskemi modifiye albümin (İMA) ile göstermeyi amaçladık.Gereç ve YöntemElektif AC cerrahisi uygulanacak yaşları 19-55 arası olan ve ASA I-II risk grubunda bulunan 40 hastanın çalışmaya alındı. Propofol grubuna hemodinamik durumuna göre değiştirilerek propofol infüzyonu uygulandı. Desfluran grubunda %6 dan başlanarak anestezi idame ettirildi. Her iki grupta da analjezi torakal epidural kataterden bupivakain infüzyonu yapılarak sağlandı ve posoperatif analjezi için de kullanıldı. TAV'ın 0.,5., 30. dk'sı ile 4. saatinde alınan kan örnekleri SOD, CAT, GST, MDA ve İMA enzimleri çalışılmak üzere santrifüj edilip -80°C'de saklandı.BulgularİMA verileri kontrol değere göre zaman içerisindeki grup içi farklılıklar araştırıldığında ise, Grup P' de 4.
Özet (Çeviri)
İntroductionVentilation of a single lung using double lümen intrabronchial tups is a frequently use tecnic pulmonary and thorasic surgery. Single lung ventilation may cause arterial hipoxemia and instability in the ventilation perfussion ratio due to the increase of amount of shunt in the upper lung which cannot be ventilated during surgery. After prolonged ischemia tissue reperfussion and the rapid enterance of oxygen into ischemic tissues cause production of free oxygen radicals in cells. Free oxygen radicals may lead to the production of lipid peroxidation products such as malondialdehit (MDA). This study was undertaken to show the effect of propofol and desflurane on oxidative stress and ischemia in patient with sigle lung ventilation with enzyme levels such as superokside dsmutase (SOD), glutation s transferase (GST) and catalase (KAT) and the peroxidation product MDA. The effect on ischemia was demonstrated with the ischemia modified albümin (İMA).Material and MethodForty patient ages 19-55 and ASA ?-?? rısk group, undergoing elective pulmonary surgery were included in the study the propofol group was started the infusion rate was adjusted according to the hemodinamic status. Anaesthesia was continued with %6 in the desflurane group. Analgesia in the intraoperative and postoperative phase was maintared with a thoracal epidural catater with bupivakain infussion in both groups. Blood samples were gathered in the 0., 5., 30. Minutes and 4. hour of single lung ventilation and then centrifuged and stored in -80°C for SOD, KAT, GST, MDA and IMA enzyme level measurements.ResultsWhen the IMA levels were investigeted between groups according to time, the 4. hour levels were found to be significantly lower according to the control levels in group P (p?0.05). the MDA enzyme activity were found to be simlar between both groups and within each group. SOD was found to be significantly lower ın the 4.hour levels in group D (p?0.05). GST was found to be significantly elevated in the 5. minutes level in group D (p?0.05). KAT was found to be significantly lower ın the 5. minutes and 4.hour levels in group P (p?0.05). In group D, only the 4. hour KAT levels were found to be significantly lower than the control KAT level.ConclusionAccording to this study, we can condude that desflurane increased antioxidant enzyme that SOD, GST levels and decreases KAT and oxidative stress, while propofol has benefical effects in reducing ischemia but not on antioxidant enzymes whiıch SOD, GST but only decreases KAT. To verify our data suggest that further study is needed.