Protez kaide materyalinin yapısının çeşitli katkı maddeleri ile iyileştirilmesi sonucunda oluşan materyalin mekanik ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Evaluation of the mechanical and physical properties of the denture base material reinforced with various additives
  1. Tez No: 316938
  2. Yazar: GÜLSÜM CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Çalışmamızda; farklı zincir uzunluğuna ve esnekliğine sahip olan 4 farklı çapraz bağlama ajanı ısıyla polimerize olan polimetil metakrilat (PMMA)'ın likit içeriğine çeşitli konsantrasyonlarda ilave edilmiştir. Çapraz bağlama ajanlarının polimerize olmuş materyalin eğme dayanımı, darbe dayanımı ve yüzey sertliği üzerine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tüm deney örneklerinde homopolimer yapıdaki PMMA tozu ve monomer içeriği oluşturan metilmetakrilat (MMA) likiti kullanılmıştır. Çalışmamızda kullanılan çapraz bağlama ajanları EGDMA (etilen glikol dimetakrilat), TEGDMA (tetraetilen glikol dimetakrilat), TEGDA (tetraetilen glikol diakrilat) ve PEGDMA (polietilen glikol dimetakrilat)'dır. Çapraz bağlama ajanları MMA monomeri içeriğine hacimce %5, %10, %15, %20 ve zincir uzunluklarının farklı olması nedeniyle molekül ağırlıkları dikkate alınarak molce %10 oranında eklenmiştir. 21 gruptan oluşmak üzere toplam 630 adet örnek hazırlanmıştır. Örnekler deneyler öncesinde distile su içerisinde 37ºC' de 48 saat süreyle bekletilmiştir. Eğme dayanımı, elastiklik modülü ve maksimum kuvvet verileri 3-Nokta Eğme Deneyi, darbe dayanımı verileri Charpy Testi ve yüzey sertliği verileri Vickers tipi sertlik ölçüm cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel analiz için Kolmogorov Smirnov Test, Kruskal-Wallis Test, Mann-Whitney U Test, ANOVA ve PostHoc Tamhane Test kullanılmıştır (p?0.05). Çapraz bağlama ajanlarının zincir uzunluğunun ve monomer içeriğindeki yüzdelerinin artışıyla beraber materyalin eğme dayanımı, elastiklik modülü, karşıladığı maksimum kuvvet ve yüzey sertliğinde istatistiksel olarak önemsiz düzeyde azalma görülürken, darbe dayanımında istatistiksel olarak önemsiz düzeyde artış gözlenmiştir. Yapmış olduğumuz in-vitro çalışma sonucunda, kullandığımız çapraz bağlama ajanlarının PMMA polimerinin mekanik ve fiziksel özellikleri üzerine düşük oranda etkisi olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, four different cross-linking agents which provide a range of cross-linking chain lengths and flexibilities were added to monomer component of a dough-molded PMMA resin in various concentrations. Their effects on the flexural strength, the impact strength and the surface hardness of the cured polymer were investigated. PMMA homopolymer powder and methyl metacrylate (MMA) monomer liquid were used for all specimens. The cross-linking agents used are EGDMA (ethylene glycol dimethacrylate), TEGDMA (tetraethylene glycol dimethacrylate), TEGDA (tetraethylene glycol diacrylate), PEGDMA (polyethylene glycol dimethacrylate). The cross-linking agents were added to the monomer in following concentrations %5,%10,%15,%20 of the volume and %10 of the mol number. 21 groups and totally 630 specimens were fabricated. The specimens were left in distillated water at 37ºC for 48 hours. The flexural strength, modulus of elasticity and maximum force were measured using 3-point bending test, the impact strength was measured using Charpy type test and the Vickers hardness of the surface was measured. Kolmogorov Smirnov Test, Kruskal-Wallis Test, Mann-Whitney U Test, ANOVA and PostHoc Tamhane Test were used for statistical analyses (p?0.05). Increase in the chain lengths and percentage of cross-linking agents led to statistically insignificant decrease in the properties of transverse strength, modulus of elasticity, maximum forces and surface hardness and a statistically insignificant increase in impact strength. This invitro study confirmed that the cross-linking agents has little effect on mechanical and physical properties of PMMA polymer.