ARCS motivasyon modeline göre harmanlanmış öğretimin, ilköğretim 6.sınıf bilişim teknolojileri dersinde öğrenci başarısına etkisi
The effect of blended learning on sixth grade students' achievement in information technologies lesson based on ARCS motivation model
  1. Tez No: 317041
  2. Yazar: MUSTAFA KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKİF OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, ARCS Motivasyon Modeline göre harmanlanmış, ilköğretim 6.sınıf Bilişim Teknolojileri dersini alan öğrenciler ile ARCS motivasyon modeli kullanılmadan harmanlanmış, geleneksel ilköğretim 6.sınıf Bilişim Teknolojileri dersini alan öğrencilerin akademik başarıları arasında bir fark olup olmadığını belirlemektir. Araştırma Ankara ili Sincan ilçesi Gazneliler İlköğretim Okulu 6.sınıfta öğrenim gören 80 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Örneklemimiz her birinde 20'şer öğrenci bulunan dört şubeden oluşmaktadır. Şubelere uygulanan ön test puanlarının denk olduğu görülmüştür. Bu sebeple iki şube deney ve iki şube kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmada ön-test-son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. 80 öğrenciden oluşan deney ve kontrol gruplarına 2 ders saati boyunca tasarlanan öğretim ortamının kullanımı konusunda eğitim verilmiştir. Uygulama dört hafta sürmüştür. Araştırmada nicel veriler öğrencilerin başarı düzeylerini belirlemek amacıyla hazırlanan ?Bilişim Teknolojileri Dersi Akademik Başarı Testi? ile toplanmıştır. Nitel veriler için 20 öğrenci ile görüşme yapılmıştır.Nicel veriler bağımsız gruplar t-testi ile çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to compare academic achievement of students in 6th grade Information Technologies lesson with blended learning by using the ARCS motivation model and academic achievement of 6th grade students in traditional Information Technologies lesson with blended learning without using ARCS motivation model. This research was conducted on 80 students 6th grade student at Gazneliler Primary School in Sincan, the province of Ankara. Experimental design with pre test-post test was used in this research. Experimental and control group consisted of 80 students studied in designed learning environment during two teaching periods. The application lasted four weeks. In the research, quantitative data was collected with ?Information Technologies lesson achievement test? which was prepared for the purpose of determining students? achievement level. Qualitative data collection tools consisted of interviews with students.Quantitative data was analyzed by using independent t test.