An analysis of preparatory school students' needs from a constructivist perspective with a focus on bottom-up learning
İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin ihtiyaçlarının yapılandırmacı yaklaşımla uzlaşmalı öğrenim odaklı analizi
- Tez No: 317044
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER H. SARIGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrenci ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulmuş ?yarı uzlaşmalı? bir ?izlence?nin yapılandırmacı bir eğitim ortamı oluşturma ve öğrenci merkezli bir öğrenme sağlama üzerine muhtemel etkilerini araştırmaktır. Yarı uzlaşmalı izlencenin, öğrencilerin İngilizce öğrenme deneyimlerine karşı tutumları ve yapılandırmacı eğitim ile ilgili bazı sorulara cevap aramaktadır.Bu çalışmada ön-test son-test kontrol gruplu deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmada yer alan kontrol ve deney grubu 4 sınıfta yer alan toplam 88 öğrenciden oluşmuştur. Araştırma Ankara Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulunda 2010?2011 eğitim öğretim yılının ilk yarıyılında yapılmıştır. Tutum anketi ve yarıyıl sonu akademik başarı ortalamalarından oluşan iki tür nicel veri kullanılmıştır.Anketten elde edilen ön-test son-test sonuçlarının ve akademik başarı notlarının analizi göstermiştir ki ?yarı uzlaşmalı izlence? öğrencilerin İngilizce öğrenmeye, öğretmene, kaygı düzeylerine, bağımsız öğrenmeye, işbirliğine ve pazarlık sürecine karşı olan tutumları üzerine olumlu etkileri olmuştur. Buna ek olarak, çalışma grubu öğrencilerinin dönem sonu akademik başarı ortalamaları da kontrol grubu öğrencilerine kıyasla gelişme göstermiştir. Dolayısıyla, ?yarı uzlaşmalı izlence? öğrencilerin dil öğrenme deneyimlerine karşı tutumlarını değiştirmede, yapılandırmacı bir öğrenme ortamı hazırlamada ve öğrencilerin akademik başarılarını artırmada etkili bir yöntem olduğu önerilebilir. Bu bulgular ışığında, ileride farklı öğrenci gruplarıyla, farklı ortamlarda aynı çalışmanın tekrarlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the possible effects of a quasi-negotiated syllabus on learners' needs and on fostering a constructivist venue for learning with a focus on bottom up learning. It tries to answer several questions related to the role of negotiation process on classroom instruction and on constructivist learning.A pre-test post-test experimental design with a control group was applied in this study. The control and study group of the research included 4 classes with 88 students in total. The research was carried out at Ankara University Foreign Languages Department during the 1st semester of the 2010-2011 academic year. Two types of quantitative data were gathered using an attitude questionnaire and the end-of-term academic achievement scores of the learners.The analysis of the pre-test and post-test results for the questionnaire, as well as the academic achievement scores, revealed that the quasi-negotiated syllabus had a positive effect on the learners' attitudes towards learning English, the instructor, anxiety levels, autonomous learning, collaboration, and on the negotiation process. Moreover, the overall academic achievement scores of study group learners turned out to have improved when compared to the control group learners. Therefore, a quasi-negotiated syllabus can be suggested as an effective way of changing learners' perception of their language learning experience, promote a constructivist learning environment, and improve learners? academic success. In light of the findings, suggestions are made for further studies to be carried out with different groups of learners in different settings.