Üstün yetenekli öğrencilerin bilim insanı hakkındaki imajlarının araştırılması
Searching for the image of scientists from the point of view of gifted students
- Tez No: 317091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bilim ve teknolojinin devamlı gelişim gösterdiği şu çağda ülkelerin de kendisini yenileyip eğitim olanaklarını gözden geçirmesi gereklidir. Fen ve teknoloji dersi, öğrencilerin amaçlı ve planlı bilgilerle ilk kez karşılaştığı ilköğretim yıllarında, öğrencinin doğal dünyayı daha anlamlı bir şekilde yorumlaması, neden-sonuç ilişkileriyle muhakeme yeteneğinin gelişmesi, bilimi ve bilim insanlarını sevme ve örnek alma yönünde tutumlar geliştirmesi açısından önemlidir.Fen ve teknoloji eğitiminde bilim ve bilim insanına yönelik olumsuz düşünceler ve kullanılan yanlış kavramlar tespit edilerek, öğrencilerin bilime ve bilim insanına karşı doğru imajlar geliştirmeleri sağlanmalıdır. Yapılan bu çalışmanın amacı, üstün yetenekli öğrencilerin bilim insanı hakkındaki imaj ve görüşlerini ortaya koymaktır.Bu araştırmanın çalışma evrenini 2011 ? 2012 öğretim yılında Ankara, Adana ve İstanbul illerindeki Bilim ve Sanat Merkezlerinde eğitim gören üstün yetenekli öğrenciler oluşturmaktadır. Ankara ilinde Yasemin Karakaya bilim sanat merkezinden 94, Ankara bilim sanat merkezinden 60, İstanbul Bilim Sanat merkezinden 29 ve Adana bilim sanat merkezinden 77 öğrenci olmak üzere toplamda 260 öğrenci araştırmaya katılmıştır.Araştırmada 3 bölümden oluşan bir ölçek kullanılmıştır. İlk bölüm öğrencilerin demoğrafik özelliklerini belirlemeye yönelik sorulardan oluşmaktadır. İkinci bölümde öğrencilerin bilim insanı hakkındaki düşüncelerini ve imajlarını belirlemeye yönelik 34 maddeden oluşan likert tipi ölçektir. Son bölümde de öğrencilerin bilim insanı hakkındaki imajlarını belirleyebilmek amacıyla Chambers tarafından geliştirilen DAST ( Bir Bilim İnsanı Çiz ) testi kullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda öğrenciler genel olarak laboratuar önlüklü, gözlüklü, laboratuarda deney yapan bilim insanı çizmişlerdir. Anket sonuçlarında bayanların bilim insanı olma konusunda olumlu düşünceler besleyen öğrencilerin, çizimlerinde çoğunluk olarak erkek bilim insanı çizdikleri görülmüştür. Öğrencilerin bilim insanı hakkındaki düşünceleri öğrencilerin cinsiyetine göre, farklı bilim sanat merkezlerine göre ve ilk öğretim kademelerine göre farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
In this era during which the science and technology develop continuously the countries also need to update their education potentials and renew themselves. The science and technology class is very important in primary education where the students meet the first time with the purposive and planned information. Because it ensures the students interpret natural world correctly, develops the student?s ability of understanding cause and effect relations, ensures them love the science and scienctists and behave within this framework.In the science and technology class negative opinions regarding the science ad scientist should be determined and the students should gain correct image as regards the science and the scientist. The purpose of this study is to present the images and opinions of the gifted students regarding scientists.The target population of this study consists of the gifted students who have education in the Science and Art Centers in Ankara, Adana and Istanbul during the 2011-2012 education season. 94 students who attend yasemin karakaya science and art center, 60 students who attend Ankara science and art center, 29 students who attends to İstanbul science and art center and 77 students who attends to adana science and art center participate to this study. Totaly, 260 students are participated in this study.A scale which is compose of tree section is used in this study. The first section of the scale contains questions to determine the demographic characteristics of the students. In the second Section there is 34-element likert scale for knowledge about students? attitudes towards scientists. In the last part of the study, DAST ((Draw A Scientist Test) improved by Chambers is used get knowledge about students? attitudes towards scientists.Statistically significant result showed that students generally draw in their drawing scientists with laboratory dress, glasses and works in loboratory. Although, there were some students who is optimistic for being woman scientists in drawings, according to the resut of questionarys, man scientists were seen extencievely in their drawings. Student?s thoughts about the scientists isn?t seem to different from the primary school grades according to student?s sex and location of science and art center.