Tanıtım faaliyetlerinin destinasyon seçimine olan etkisi: Kapadokya bölgesini ziyaret eden Japon turistlere yönelik bir araştırma
The impact of promotion activities on destination selection: A case study of Japanese tourists visiting Cappadocia
- Tez No: 317089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. R. PARS ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın amacı tanıtım faaliyetlerinin destinasyon seçimine olan etkisinin ne düzeyde olduğunu tespit etmek ve Kapadokya Bölgesini ziyaret eden Japon turistlerin gerçekleştirilen tanıtım faaliyetlerinden hangi düzeyde etkilendiklerini saptamaktır.Araştırmanın evreni Nevşehir sınırları içerisine turistik ziyaret amacıyla gelen Japon turistlerdir. Örneklem ise Nevşehir il merkezi ve bazı ilçelerinde konaklama yapan Japon turistlerdir.Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket tekniği kullanılmıştır. Kullanılan ankette yedi adet kişisel bilgi içeren soru, dört adet seyahat ile ilgili bilgi içeren ifade, on üç adette tanıtım ile ilgili ifade kullanılmıştır. Anket uygulaması izin alınarak, Kapadokya Bölgesinde yer alan bazı otel işletmelerinde konaklama yapan Japon turistlere yönelik olarak gerçekleştirilmiştir.Verilerin analizinde SPSS bilgisayar paket programı kullanılmıştır.Yapılan çalışma sonucunda elde edilen verilere göre; Kapadokya Bölgesine gelen Japon turistlerin yapılan tanıtım faaliyetlerin belirli düzeyde etkilendiği ortaya çıkmıştır.Sonuç olarak tanıtım faaliyetlerinin destinasyon üzerinde önemli etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Tanıtım faaliyetlerine verilen önem arttıkça destinasyonların bilinirliğinin artırılabileceği ve destinasyonların daha fazla turist tarafından ziyaret edilerek turizmin olumlu yönde gelişmesine katkı sağlanabileceği belirlenmiştir. Ayrıca bölgeyi ziyaret eden Japon turistlerin Kapadokya bölgesini tercih etmelerinde etkili olan tanıtımunsurlarının neler olduğu, tatil kararını nasıl verdikleri, Kapadokya'ya kiminle geldikleri ve ne kadar süre ile konaklama yaptıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the impact of promotion activities on destination selection and to determine the level of the impact of promotion activities on Japanese tourists visiting Cappadocia region.The target population of the study is all Japanese tourists visiting Nevsehir province of Turkey. The sample of the study is composed of tourists visiting the city center and some districts of Nevsehir.This study utilized a survey research design. A survey questionnaire was used as a data collection instrument. The questionnaire included 7 demographic questions, 4 trip related statements and 13 promotion related statements. After getting the required permissions, the questionnaires were distributed to Japanese tourists while they were staying at the hotels in Cappadocia.The software SPSS (Statistical Package for Social Sciences) was used to analyze the data.The findings of the study indicate that the Japanese tourists visiting Cappadocia were influenced at a certain level from the promotion activities.As a result, it was determined that the promotion activities have a significant impact on destinations. It was also determined that as the importance given to the promotion activities increase, both the familiarity of the destinations and the tourist arrivals could increase. Finally, the study identified the promotion activities that attract Japanese tourists to Cappadocia, how they make travel decisions, with whom they travel and how long they stay in Cappadocia.