Beş altı yaşında çocuğu olan babaların, babalık rolünü algılamaları ile aile katılım çalışmalarını gerçekleştirmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
A review about the relation between the perceptions of the role of paternity of fathers having 5-6 years old children and their performance of family involvement studies
  1. Tez No: 317096
  2. Yazar: HAKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERAP DEMİRİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, 2010-2011 yılında Ankara İli Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi bağımsız anaokullarına giden 5-6 yaş grubu çocukların babalarının, babalık rolünü algılayışlarını, okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanan aile katılım çalışmalarına katılım durumlarını ve babalık rolünü algılamaları ile aile katılım çalışmaları arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlayan betimsel bir çalışmadır.Araştırmanın örneklemini; araştırma evrenini oluşturan okullarda bulunan 7807 çocuğun babalarından seçilen 650 baba oluşturmaktadır. Bu araştırmada, ? =0,01 düzeyi seçilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak ?Kişisel bilgi formu?, Babalık Rolü Algı Ölçeği ve Aile Katılım Ölçeği uygulanmıştır.Verilerin analizinde, öncelikle çalışmanın örneklemine ilişkin demografik özelliklere ilişkin tanımlayıcı istatistikler hesaplanmıştır. Aile Katılımı Ölçeği toplam ve alt ölçek puanlarıyla, Babalık Rolü Algı Ölçeği puanlarının, çocuğun cinsiyeti, kardeş sayısı, babanın yaşı ve babanın öğrenim düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığı bağımsız örneklemler t-testi kullanılarak test edilmiştir. Aile Katılımı Ölçeği toplam ve alt ölçek puanlarıyla Babalık Rolü Algı Ölçeği puanlarının, çocuğun doğum sırası ve ailenin gelirine göre fark olup olmadığı tek yönlü varyans analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. ANOVA sonucunda anlamlı düzeyde farklı bulunan gruplar arası karşılaştırmalar Tukey Çoklu Karşılaştırma Testi ile yapılmıştır. Değişkenler arası korelasyonlar, Pearson Korelasyon Katsayısı hesaplanarak analiz edilmiştir. Son olarak babanın, ilk baba olma yaşı ve babalık rolü algısının, aile katılımı alt ölçekleri yordama düzeyleri, çok değişkenli bir analiz olan Path Analiziyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive research aiming to explore the relationship between perception of paternity role, Involvement in family involvement studies implemented by preschool institutions and perception of fatherhood role with family involvement studies of fathers having 5-6 years old children who are the students of officially independent kindergartens authorized by Ankara National Education Directorate in 2010-2011.650 fathers out of 7807 were selected as sample from the schools representing sample population. In this research, ? =0,01 level has been chosen. In the research, Personal Information Form, Fatherhood Role Perception Scale and Family Involvement Scale were used as data collection tools.In the analysis of data, firstly, descriptive statistics related to demographic features of the sample were calculated. The points of Fatherhood Role Perception Scale and total Family Involvement Scale and subscale points were tested by using t-test and searched if the gender of child, number of siblings, and the age of father and his level of education were statistically significant due to these points. Total Family Involvement Scale and Fatherhood Role Perception Scale with subscale points were evaluated using one side variance analysis in order to find out if there were a differences between these points due child?s birth order and family income. Significantly, differences between groups as a result of ANOVA were performed with Turkey Multiple Comparison Test. Correlations between variables were analyzed with Pearson correlation coefficient. Finally, father?s age when he first became a father and fatherhood role perception, family Involvement subscale procedure levels were evaluated by a multivariate analysis called path analysis.