Turizm eğitimi almakta olan üniversite öğrencilerinin kariyer planlamalarına ilişkin görüşlerin incelenmesi
Tourism education of university students who are taking examination of their views about a career plan
  1. Tez No: 317102
  2. Yazar: BEGÜM TAHTALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın amacı; Turizm eğitimi almakta olan ön lisans ve lisans öğrencilerinin mezun olduktan sonra çalışma hayatlarında kariyer planlarken çalışmak istedikleri bölümleri, alanları, kurumları, pozisyonları ve beklentilerini belirlemektir.Veriler turizm eğitimi almakta olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden, gönüllü 533 öğrenciye hazırlanan anket formu uygulanarak toplanmıştır. Çalışmada kullanılan ölçeğin güvenilirliği Chronbach ?:0,8563 bulunmuştur. Verilerin analizinde, ?yüzde?, ?frekans?, ?t-testi? ve ?tek faktörlü varyans (Anova) analizi? analizleri yapılmıştır.Araştırmanın bulgularına göre katılımcıların %48,2'si mezuniyet sonrası özel sektörde çalışmak istemekte ve %55,5'i ise üst düzey yönetici olmayı planlamaktadır. Öğrencilerin mezuniyet sonrası çalışmak istedikleri kurumdan en önemli beklentileri yaptıkları işi seviyor olmaları ve işyerinde terfi edebilme imkanlarının olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the expectations of Tourism Management Education?s undergraduate and post graduate students about the sections, institutions and positions in which they wish to work after graduation while making career plannings.The datas have been collected by using the questionnaires filled by 533 students who agreed voluntarily to be part of this research. The reliability of the data has been found as Chronbach ?:0,8563. In the analysis of datas, ?percentage?, ?frequency?, ?t-test? and ?single-factor variance (Anova) analysis? have been carried out.According to the findings of the study, 48,2% of the participants want to work in private sector after graduations and 55,5% of the participants plan to be senior managers. The highest expectations of the students, from the institution where they will be working, are that they shall love their work and the opportunities of career advancement in the institution.