Fen ve teknoloji dersinde etkileşimli tahta kullanımının akademik başarı ve öğrenci motivasyonuna etkisi
The effect of using smart board upon academic success and student motivation in science and technology lesson
  1. Tez No: 317105
  2. Yazar: UĞUR FERHAT ERMİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET ARİF ÖZERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada etkileşimli tahta kullanımının, ilköğretim seviyesinde Fen ve Teknoloji dersinde başarıya ve motivasyona etkisi incelenmiştir. Akademik başarı değişkeninin ölçülmesi amacı ile 6. Sınıf Fen ve Teknoloji dersi müfredatında yer alan ?Destek ve Hareket Sistemi? konusu seçilmiştir. Araştırmada öntest ? sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır.Araştırma 2010 ? 2011 eğitim ? öğretim yılında Amasya ili Suluova ilçesi Şehit Fatih Mehmet Keleş İlköğretim Okulunda öğrenim gören 6. Sınıf öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir ( N = 34). 17 öğrencinin yer aldığı deney grubunda etkileşimli tahta kullanılarak, yine 17 öğrencinin yer aldığı kontrol grubunda ise teknoloji destekli geleneksel yöntemler kullanılarak ?Destek ve Hareket Sistemi? konusu anlatılmıştır. Uygulama süreci 4 hafta sürmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak Yrd. Doç. Dr. Mehmet Arif ÖZERBAŞ tarafından geliştirilen, olumlu ve olumsuz maddelerden oluşan likert tipi motivasyon testi, Fen ve Teknoloji Öğretmeni Tuğba ŞİRİN tarafından geliştirilen başarı testi ve öğrenci bilgi formu kullanılmıştır. Başarı ve Motivasyon tesleri ile toplanan veriler İlişkili ve İlişkisiz Örneklem t ? test tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca öğrenci bilgi formuyla toplanan veriler ile başarı ve motivasyon testleriyle toplanan veriler arasındaki ilişkilerin tespiti için korelasyon uygulanmıştır.Araştırmanın sonuçları;?İlköğretim düzeyinde fen ve teknoloji dersinde etkileşimli tahta kullanımının, teknoloji destekli geleneksel yöntemlere göre akademik başarı açısından olumlu yönde anlamlı bir farklılık oluşturmadığını,?Öğrencilerin fen ve teknoloji dersine karşı motivasyonlarını ise artırdığınıortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of using smart board upon success and motivation is examined in secondary schools. In order to survey academic success factor, `support and movement system? subject , which is available in 6th grade science and technology lesson curriculum, is chosen. In this research, pretest-posttest control group design is used.The research has been realized upon Şehit Fatih Mehmet Keleş Secondary School 6th grades students in the town of Amasya province , Suluova in 2010-2011 educational year (N=34). In the experiment group, which is consist of 17 students, smart board has been used and in the control group, traditional methods of technology-supported have been used in order to tell `Support and Movement System?. The process of application has lasted for 4 weeks. In the research, Likert-type motivation test which has negative and positive items has been used as a data collection tool which is developed by Asst. Prof. Dr. Mehmet Arif ÖZERBAŞ. Besides, The student information form and Achievement test, which is developed by science and technology teacher Tuğba ŞİRİN, are also used. The data collected by tests of achievement and motivation is analyzed by using sample t-test technique of bound and unbound. Besides, in order to determine the relationship between the data collected from student information form and the data collected from motivation tests, correlation is applied.The results of this study;?When we compare the usage of smart board in the secondary level and the usage of traditional methods of technology-supported, the usage of smart board doesn?t constitue a significant difference,?But it revealed that student?s motivation towards science and technology courses increases.