Tüketicilerin mobilyaya ilişkin tercihleri, satın alma, kullanım davranışları ve mobilyaya ilişkin sorunları
The preference of consumers on furniture, their purchasing and using behaviours and problems concerning furniture
- Tez No: 317174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, İşletme, Home Economics, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırma tüketicilerin mobilyaya ilişkin tercihleri, satın alma, kullanım davranışları vemobilyaya ilişkin sorunlarının incelenmesi amacı ile planlanmış ve yürütülmüştür. Örneklemkapsamına Ankara ili Yenimahalle ilçesi Batıkent Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrenci velisigönüllü 512 tüketici alınmıştır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde anket tekniğindenyararlanılmıştır. Tüketicilerin mobilyaya ilişkin tercihlerine faktör analizi uygulanmıştır.Mobilyada satın alma özellikleri tercihi, mobilyada kullanım özellikleri tercihi, mobilyadadekorasyon özellikleri tercihi ve kullanıcı beklentileri alt boyutlarının toplam puan ortalamaları,mobilyaya ilişkin sorunlarının toplam toplam puan ortalamaları verilmiştir. Tüketicilerinmobilyaya ilişkin tercihlerinin ve mobilyaya ilişkin sorunlarının yaş, medeni durum, eğitimdurumu, ailenin ortalama aylık gelir miktarına göre farklılaşması Kruskal Wallis H-Testi ilecinsiyet, çalışma durumu, oturulan konutun mülkiyet durumu ile mobilya satın alırkenkullandığı satın alma şekline göre farklılaşması Mann Whitney U testi ile incelenmiştir.Tüketicilerin mobilyaya ilişkin sorunlarının ve tercihlerinin aralarındaki ilişki korelasyon analiziile incelenmiştir. Mobilya satın alırken tercihlerinden etkilenme durumunu test etmek içinRegresyon Modeli uygulanmıştır.Tüketicilerin % 45.7'sinin 40-49 yaş grubunda, % 64.3'ünün kadın, % 29.9'unun lisemezunu olduğu, % 89.8'inin evli, % 44.1'inin 10-19 yıl evlilik süresine sahip olduğu, %48.4'ünün 2 çocuk sahibi olduğu belirlenmiştir. Tüketicilerin % 39.1'inin ailesindeki tüketicisayısı 4 kişi, % 41.6'sının ailesinin ortalama aylık gelir miktarı 1001-2000 TL ve % 59.8'ininoturduğu konutta ev sahibi olduğu belirlenmiştir. Tüketicilerin mobilyada kullanım özellikleritercihi ve kullanıcı beklentilerinin (p=0.014
Özet (Çeviri)
The current study was planned and carried out to investigate the preference ofconsumers on furniture, their purchasing and using behaviours and problems concerningfurniture. Within the sampling, 512 volunteer consumers who were the parents of students atBatıkent Technical and Vocational High School for Girls in Yenimahalle, the city of Ankara.The technique of questionnaire was used to gather the data. The total mean scores of the subdimensionsof the preference of furniture purchasing features, of furniture using features, ofdecoration features at furniture and consumer expectations, and also total mean scores of theproblems concerning furniture were given. The fact that the preference of consumers overfurniture and their problems concerning furniture differ was examined through Kruskal WallisH Test and that it differs in terms of age, gender, marital status, education, average monthlyincome of the family, the status of ownership accommodated and the way of purchasing wasexamined through Mann Whitney U test. The relation between the problems of consumersconcerning furniture and their preference was examined through correlation analysis. In order totest the status of being affected from the preferences while purchasing furniture RegressionModel was applied.It was found that 45.7% of the consumers were in the age group of 40-49, 64.3% werewomen, 29.9% were high school graduates, 89.8% were married, 44.1% were married for 10-19years and that 48.4% had 2 children. Of the consumers, 39.1% had a household number of 4,41.6% had an average monthly income of 1001-2000 TL and 59.8% were the owner of thehouse they lived. It was found that the preference of furniture using features of consumers andtheir expectations differed (p=0.0140.05).