Denetimli serbestlik müessesesi içinde kamu yararına çalışma
Unpaid work in probation
  1. Tez No: 317552
  2. Yazar: SAADET KAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Çalışma üç bölümünden oluşmaktadır. Birinci bölümde; araştırma ile ilgili bilgiler veceza adalet ve infaz sistemimizde önemli bir yere sahip denetimli serbestlik sistemiaçıklanmıştır. Bu kapsamda; öncelikle mukayeseli hukuk incelenmiş, sonra Ülkemizdekidenetimli serbestlik sisteminin tarihçesine değinilmiştir. Bu açıklamalardan sonra sistemin,teşkilat yapısı ile personel yapısı ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir.Tezin ikinci bölümünde; denetimli serbestlik sisteminin kapsamı açıklanmıştır.Ülkemizde denetimli serbestlik kapsamında yapılan çalışmalar ondört başlık altında ifadeedilmiştir. Kısaca bu çalışmalar; infaz hizmetleri, mahkeme ve Cumhuriyet savcılıkları ilerehabilitasyon çalışmalarında hazırlanan raporlar, ceza infaz kurumundan salıverilenhükümlüler ile suçtan zarar görene yardım yapılmasıdır.Denetimli serbestlik sisteminin en önemli bölümlerinden biri olan ?kamu yararınaçalışma tedbir veya yükümlülüğü? Tezin üçüncü bölümünde incelenmiştir. Bu tedbir veyayükümlülük; bir yandan suç işleyen kişilerin üretken, sorumluluk duygusuna sahip birey olaraktoplum içinde yer almasını sağlayan en önemli rehabilitasyon aracı olması, diğer yandan bukişinin ceza infaz kurumuna girmemesi nedeniyle hem toplumdan ailesinden ve sosyalçevresinden uzaklaşmaması ve bunun bir sonucu olarak ceza infaz kurumlarının yoğunluğununartmaması, başka bir yönden ise onarıcı adalet kapsamında suç işleyen kişilerin toplumaverdiği zararı çalışarak ödenmesi açısından ceza infaz sisteminde ayrı bir öneme sahiptir.Tez çalışmaları sırasında, 34 sorudan oluşan bir anket hazırlanarak yedi ildemahkemelerce haklarında kamu yararına çalışma kararı verilmiş 88 kişiye uygulanmıştır.Anket soruları ile temel hedef, ?kamu yararına çalışmanın? suç işleyen kişilerinrehabilitasyonuna etkisinin belirlenmesi olmuştur. Bu bilgiler dışında hükümlünün sosyoekonomikdurumu, suçu, çalışma süresinin uzunluğu ile ilgili bilgi toplanmıştır. Bütün buveriler SSPS 10 programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study has three parts. In the first part, probation system, which has an importantrole in our criminal justice and enforcement system, is explained. Within this context,comparative law is examined firstly, later history of probation service in Turkey is mentioned.After those explanations, personnel structure and organizational structure of the system isevaluated in detail.In the second part of the thesis, the context of probation system is explained. Thestudies in the context of probation in Turkey are stated under twelve headings. Briefly; thesestudies are execution services, reports in rehabilitative work, public prosecution and courts,released offenders from prisons and help for those harmed by crime.?Community sanction or obligation?, which is one of the most important parts ofprobation system, is examined in the third part of the thesis. This sanction or obligation has adistinct importance in criminal enforcement system in terms of being the most importantrehabilitation tool which makes offenders taking part in public as individuals who haveresponsibility feeling and are productive, on the other hand this person?s not staying awayfrom his family, social environment and community because of not entering into prison and notrising of prison density as a result of this, on the other part paying harm by offenders to publicby working. It is also important in terms of achievement of ? general prevention? aim.During thesis work, a questionnaire including 34 questions is prepared and applied for88 people who have community service decisions by courts in seven cities. The main aim byquestionnaire questions, is the determination of effect of ?community service? on offenderrehabilitation. Apart from this information, information is collected on offender?s socioeconomicstatus, crime, length of work period. All these data is evaluated on SPSS 10programme.