Neoliberal yönetimsellik çağında Türkiye ekonomisinin bölüşüm dinamikleri: 2002 ve 2006 sosyal hesaplar matrisleri çerçevesinde bir analiz
Distribution dynamics of Turkish economy in the age of neoliberal governmentality: An analysis with the 2002 and 2006 social accounting matrices framework
  1. Tez No: 317642
  2. Yazar: ZAFER BARIŞ GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAŞİM KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu çalışmada devletin rasyonelleşmesinin bir aracı olarak ele alınan faiz dışı fazla politikasının bölüşüm ilişkileri üzerindeki etkileri SHM üzerinden analiz edilmektedir. Çalışma iki temel düşünce üzerine kurulmuştur. İlk bölümde istatistikle toplum arasındaki ilişkiyi anlamada ulusal hesap sistemlerinin oynadığı rol, ulusal hesaplar sisteminin tarihçesinden yola çıkılarak anlatılmakta ve bu sistemin bir ürünü olarak SHM'nin bölüşüm ilişkilerini analiz etmede önemli bir araç olduğu ortaya konulmaktadır. Bu kısımda ulusal hesaplar sistemi, bir yönetim aracı olarak ele alınmakta ve toplumu yönetmede izlediği yol yönetimsellik ve temsil fikri ile açıklanmaktadır. Yönetimsellik ile toplum nüfusa indirgemekte ve yönetimde de şirket modeli benimsenmekte iken temsil olgusu, toplumsal gerçekliği sermayenin dilinden temsil edilen gerçekliğe dönüştürmektedir. Yönetimsellik ve temsil fikrinin belirlediği yönetim biçimi aynı zamanda bölüşüm ilişkilerini de sermayenin kurguladığı eksen üzerinden belirlemektedir. SHM'nin ekonominin kurumlarını esnek bir biçimde ele alabilmesi, sermayenin kurumsal tahakkümü ile şekillenmiş olan yönetimselliğin çizdiği çerçevenin dışına çıkmak için bir fırsat yaratmaktadır. Çalışmanın ortaya koyduğu ikinci düşüncenin kapsamını, Post-Washington Uzlaşısı sonrasında devletin etkin devlet ve piyasa dostu devlet söylemleri etrafında şekillenmesi ile devletin rasyonel aklını inşa etme çabası oluşturmaktadır. Bu çabanın somutlaştığı alanın Türkiye özelinde faiz dışı fazla politikası olduğu ileri sürülmekte ve böyle bir politikanın, toplumun açığının artması ve borçlanmanın kurumsallaşması ile sonuçlanacağı 2002 ve 2006 SHM'leri yoluyla ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of primary surplus policy as a tool of state rationalisation on the distribution relations is analysed through the Social Accounting Matrices (SAM). The study is set up on two fundamental thoughts. In the first chapter of the study the role of the system of national accounts is explained to understand the relationship between statistics and society with the history of the system of national accounts. Then it is stated that SAM is an important tool to analyse distribution relations. In this part, the system of national accounts is approached as a tool of government and the path to govern society is explained with governmentality and the idea of representation. With the governmentality, society has been reduced to population and the way to govern society has been adapted to the model of firm. The fact of representation transforms the reality of society to the represented reality with the language of capital. The form of government determined by governmentality and representation idea, at the same time, has determined the distribution relations through the axis constructed by the capital. The ability of SAM to take establishments of economy flexible has created an opportunity to go out the governmentality framework outlined by the capital hegemony. Second idea of this study is composed of the construction of the state around efficiency state and market friendly state rhetoric after the Post-Washington Consensus. It is stated that this state construction has been materialised through the primary surplus policy especially for Turkey and such a policy has been culminated with raising the deficit of society and institutionalization of debt by the 2002 and 2006 Turkish SAM?s.