İlköğretim Türkçe ders kitaplarında dilbilgisi öğretim yöntemlerinin ve dilbilgisi alıştırmalarının 2005 programı açısından incelenmesi
A review of the grammar teaching methods and grammar exercises in primary education Turkish textbooks with respect to the 2005 program
- Tez No: 317738
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN DİLİDÜZGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Bu çalışmada ilköğretim ikinci kademe Türkçe ders kitaplarında dilbilgisi etkinliklerinin nasıl ele alındığı, hangi modellere dayandırıldığı incelenmiştir. Önce Türkçede dilbilgisi çalışmalarının tarihi gözden geçirilmiş, önemli dilbilgisi kitapları incelenmiştir. Daha sonra dilin tanımı ile ilgili örnekler verilmiş, dil edinim kuramları alanyazındaki son çalışmalar yardımıyla karşılaştırmalı olarak özetlenmiştir. Dilbilgisi öğretimi kuramları ve dilbilgisi öğretimi konusundaki tartışmalar üzerinde durulduktan sonra ilköğretim ikinci kademe Türkçe ders kitaplarındaki dilbilgisi etkinlikleri incelenmiş ve sayısallaştırılmıştır. Etkinlikler sayısallaştırılırken bu etkinliklerin temel beceri alanları içinde nasıl ve hangi oranlarda yer aldığı, dilbilgisi etkinliklerinin konularına göre dağılımı belirlenmiştir. Bu verilerin Türkçe Programı'nın ve ders kitaplarının dilbilgisi öğretimi konusundaki yaklaşımıyla uyumlu olup olmadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the grammar activities on the second stage primary school Turkish books have been examined and the models they based on have been revealed. First of all, the history of grammar studies in Turkish has been reviewed and major Turkish grammar books have been examined. Next, different definitions of language were given and and language acquisition theories were summarized in the light of recent studies in this area. Following the study of language teaching theories and debates on this issue, the grammar activities on the second stage primary school Turkish books have been examined and quantified. The quantifying of grammar activities on Turkish books have been accompanied by the determination of ratio of grammar activities within the basic skills and their distribution according to the subjects. The accordance of these data with the approach of Turkish Program and books on language teaching has also been questioned.