The Effects of strategy training on speaking proficiency in English as a foreign language
- Tez No: 61202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Dil öğrenme stratejileri, öğrencilerin, ikinci ya da yabancı dillerini kullanırken, bilgileri depolayıp, özümseme, ya da gerektiğinde kullanmak üzere harekete geçirme süreçlerini geliştirmek için uyguladıkları özel hareketler, davranışlar, adımlar ya da teknikler olarak tanımlanabilir (Oxford, 1993). Öğrencileri dil öğrenme stratejileri hakkında bilinçlendirmek, ve kullanımını teşvik etmek, onların dil öğrenmedeki başarılarını arttırabilir. Bu çalışma, dil öğrenme stratejilerinin öğretilmesinin, yabancı dil olarak, İngilizce konuşma becerisi üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bunun için 'işlevsel planlama', 'kendi kendini değerlendirme', 'diğer öğrencilerle ya da öğrenilen yabancı dili iyi bilen kişilerle işbirliği yapma', ve 'anlamı belirginleştirici sorular yöneltme' olmak üzere dört strateji seçilmiştir. Araştırma, Anadolu Üniversitesi, İletişim Bilimleri Fakültesi Hazırlık Programı öğrencilerinden oluşan 25' er kişilik iki sınıfla (Kontrol ve Deney grubu) yürütülmüştür. Seçilen stratejiler deney grubuna bir ay süresince öğretilmiş, ve çalışma öncesi ve sonrası verilen İngilizce konuşma sınavlarıyla kontrol ve deney gruplarının basan düzeylerindeki değişmeler gözlenmiştir. İstatistiksel sonuçlara göre, deney grubunun İngilizce konuşmadaki başarı düzeyinde dikkate değer bir artış görülmüştür. Sonuç olarak, dil öğrenme stratejilerini öğrencilere aktarmanın, onları bu konuda bilinçlendirmenin, yabancı dil öğrenme süreçlerini kolaylaştırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Language learning strategies are specific actions, behaviours, steps, or techniques that students employ to improve their own progress in internalising, storing, retrieving and using the second or foreign language (Oxford, 1993). To raise students' consciousness on language learning strategies and encourage them to use these strategies may increase their success on language learning. This study has been accomplished in order to reveal the effects of teaching language learning strategies on the proficiency level of speaking English as a foreign language. For this purpose, four strategies have been selected as 'functional planning', 'self-evaluation', 'co operating with peers or people who know the new language well', and 'asking questions for clarification'. 50 students -25 in Control group and 25 in Experimental group- of Intensive Language Teaching Program of Communication Sciences Faculty at Anadolu University took place in the study. The selected language learning strategies have been taught for one month to Experimental group and the change in Control and Experimental groups proficiency level in speaking English has been observed via the English speaking examinations administered before and after the study. Statistical results of the study suggest that there is a reasonable change in the speaking proficiency level of Experimental group. As a result, it can be suggested that teaching language learning strategies to language learners and raise their consciousness on the topic may facilitate their language learning process. n