Bazı ağır hedef çekirdekler için denge ve denge-öncesi etkilerin teorik nükleer modeller ile incelenmesi
The investigation of equilibrium and pre-equilibrium effects for some heavy target nuclei by using theoretical nuclear models
- Tez No: 318154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tesir kesiti verileri; nükleer fiziğin uygulamalı alanlarında kullanıldığı kadar nükleer reaksiyon mekanizmalarının anlaşılması, reaksiyon modellerinin geliştirilmesi ve var olan nükleer reaksiyon modellerin geçerliliğinin test edilmesi için gerekmektedir. Bu çalışmada, bazı ağır hedef çekirdekler için reaksiyon tesir kesitleri hesaplanmış ve parçacık yayınlanma spektrumları incelenmiştir. Hesaplamalar için A>180 çekirdek grubundan olan ağır çekirdekler hedef seçilmiştir. Hesaplamalarda, denge süreci için Weisskopf-Ewing Model'i kullanılırken, denge-öncesi süreç için Full Exciton, Hibrit, Geometri Bağımlı Hibrit nükleer reaksiyon modelleri kullanılmıştır. Hesaplanan sonuçlar tartışılmış ve deneysel veriler ile karşılaştırılmıştır. Genel olarak teorik hesaplamalar ile deneysel veriler arasında başarılı bir uyumun olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The data of the cross section is required to understand nuclear reaction mechanism, to develop and to test validity of available nuclear reaction models as much as it has been used in the applied fields of nuclear physics. In this study, reaction cross section calculations have been carried out and particle emission spectra have been obtained for the some heavy target nucleus. Heavy nuclei are chosen from the A>180 nucleus group for calculations. While Weisskopf-Ewing model has been used for the equilibrium process in the calculations, full exciton, hybrid and geometry dependent hybrid nuclear reaction models have been used for the pre-equilibrium process. The calculated results have been discussed and compared with the experimental data. In general, it has been observed that there is a good agreement between the theoretical calculations and experimental data.