Bazı antikonvülzan moleküllerin kantitatif yapı-aktivite ilişkilerinin teorik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of quantitative structure-activity relationships of some anticonvulsant molecules via theoretical methods
- Tez No: 318436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE CAN, YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada, antikonvülzan etkiye sahip üç ayrı bileşik setinin kantitatif yapı-aktivite ilişkileri (QSAR) incelenmiştir.Çalışılan tüm moleküllerin çeşitli sınıflardaki moleküler tanımlayıcı değerleri hesaplanmış, bu tanımlayıcılar ile biyolojik aktiviteler arasında var olan korelasyonlar temel istatistiksel tekniklerle belirlenmiştir. Elde edilen bu korelasyonlara göre hem basit doğrusal regresyon hem de çoklu doğrusal regresyon yöntemleri kullanılarak sırasıyla tek parametreli ve çift parametreli QSAR modelleri geliştirilmiştir. Bu modellerin istatistiksel parametreleri hesaplanmıştır ve bulunan verilerden yola çıkılarak her bir set için hangi moleküler özelliklerin antikonvülzan aktivitede önemli olduğu bulunmuştur. Yine bu modellerden hareketle hedef yapıların aktif bölgeleriyle ilgili muhtemel bazı özellikler değerlendirilmiştir.Son olarak, üç ayrı bileşik setinden elde edilen modeller birbiriyle karşılaştırılmış ve bunların etkinlik gösterdiği hedef yapıların olası bazı farklı özellikleri karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, quantitative structure-activity relationships (QSAR) of three different compound sets which have anticonvulsant effect were investigated.Various molecular descriptors of all the studied structures were calculated, correlations between these descriptors and biological activities were determined via basic statistical techniques. According to these correlations single-parameter and two-parameter QSAR models were developed by using simple linear and multiple linear regression methods respectively. Some statistical parameters of the QSAR models were computed and then for each sets, molecular properties that may play an important role in anticonvulsant activity were found with respect to the statistical data. Further, using these models possible some properties that related to active region of target structures were evaluated.Lastly, all QSAR models developed from three compound sets were compared and possible different structural properties of targets were discussed comparatively.