Mavi yengeç (Callinectes sapidus) postlarva (Megalopa)'sının Yumurtalık koyu kuzey kıyısında yerleşimi üzerine bir çalışma
A study is on the settlement of blue crab (Callinectes sapidus) postlarvae (Megalopae) on the north coast of Yumurtalik cove
  1. Tez No: 318522
  2. Yazar: İREM NUR YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN TÜRELİ BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma ile Atlantik kökenli Mavi Yengeç Callinectes sapidus post larvasının (megalopasının) İskenderun Körfezi'nin kuzeybatısında yer alan Yumurtalık Koyu'nun kuzey kıyısında yerleşim zamanı, alanı ve miktarı belirlenmiştir. Ayrıca sıcaklık, tuzluluk, ayın fazları gibi ekolojik faktörlerin yerleşime olan etkileri araştırılmıştır. Yumurtalık Koyu'nda farklı dip yapısına sahip 4 istasyona yerleştirilen yapay yerleşim kolektörleri ile Haziran-Kasım 2011 tarihleri arasında birer günlük aralıklarla post larva örnekleri toplanmıştır. Çalışma sonunda 4 istasyondan toplam 28 Callinectes sapidus, 228 Portunus sp. ve 8 adet Portunidae familyasına bağlı diğer türlere ait post larvalar elde edilmiştir. Toplam 28 C. sapidus post larvasının %54'ünün deniz çayırlarının bulunduğu 2. istasyonda, %25'inin bataklık ve çamur dip yapısına sahip 1. istasyonda, %14'ünün kumlu ve otluk alan olan 4. istasyonda, %7'sinin kumlu dip yapısındaki 3. istasyonda yerleşim gösterdiği saptanmıştır. Mavi Yengeç post larvasının koyda ilk yerleşimi 17 Haziran, son yerleşim zamanı 14 Ekim olarak kaydedilmiştir. En yoğun yerleşim ise Ağustos ve Eylül aylarında görülmüştür (%86). En fazla sayıda Mavi Yengeç post larvası ayın dolunay evresindeyken elde edilmiştir. Kolektörlerde günlük en yüksek Mavi Yengeç post larvası 19 Temmuz (dolunay) ve 29 Ağustos (yeniay) tarihlerinde yakalanmıştır. Yumurtalık Koyu'nda çalışma süresince ortalama dip suyu sıcaklığı 25,1±0,9 , tuzluluk ?36,7±0,1 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, determining of settlement time, area and amount of the blue crab Callinectes sapidus postlarvae (megalopae), which is origined at Atlantic Ocean, in the Yumurtalık Cove located northwestern of Iskenderun Bay are determined. The effect of ecological factors such as; temparature, salinity, lunar phase for the settlement was examined. In the Yumurtalık Cove, post larvae samples were collected every other day on standart artificial collectors during June-November 2011 at the 4 stations which have different bottom structures. In the present study, totaly 28 Callinectes sapidus, 228 Portunus sp. and 8 post larvae specimens of the other species which were dependent on Portunidae family were collected. 54% of the total number of blue crab post larvae settled on sea grass beds at 2^nd area, 25% on mud and marsh places at 1^st area, 14 % on sandy and vegetable places at 4^th area and 7% on sandy places at ? 3 ? ^tharea. Blue crab post larvae settlement occured firstly at ? 17 ? ^th June and lastly at ? 14 ? ^th October. The major settlement period occured from August through September. The greatest number of blue crab postlarvae were obtained when the full moon. Daily maximum blue crab postlarvae on collectors was caught on in July 19 (full moon) and August 29 (new moon). In Yumurtalık Cove, the average deep water temperature from June to November 2011 is determined as 25.1±0.9?, the average salinity 36.7±0.1?, respectively.