Tarihi yarımada'daki hanların mimari açıdan geçirdikleri evreler ve günümüzdeki işlevleri
The contemporary functions and the architectural evolution of inns of the historic peninsula
- Tez No: 318537
- Danışmanlar: PROF. DR. VEFA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Liman kenti olan bölgenin, gerek Trakya'dan ve gerekse Haliç'teki limanlardan dolayı taşımacılık sektörünün doruğa çıktığı bilinmektedir. Tarihsel irdeleme sonucu han bina mimari tasarımının 15.yy. sonlarına doğru başlamış olduğu ve 20. yy başına kadar han inşaatları belli bir periyotta gelişme gösterdiği görülmüştür.Han yapıları gerek fonksiyonları ve gerekse yapım dönemlerine ait olarak ayrı ayrı gruplandırılararak incelenmiştir.Yapılan irdelemeler sonucunda; han yapılarının şehircilik ve kullanım işlevleri açısından Tarihi Yarımada'nın kentsel dokusuna göre düzenlenmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The port city has been the leading agent in transportation industry due to the ports in Thrace and Golden Horn. As a result of historic analysis, it has been shown that architectural inn designs has been started towards the end of 15th century and periodically developed till early 20th century.In this research, inn buildings are analyzed based on their functionality and their construction period.As a result of this research, it has been shown that inn buildings must be revised in terms of urbanization of the historic peninsula and functionality too.