Mide kanserlerinde matris metalloproteinaz-7 geninin promotör bölgesindeki(-181A/G) polimorfizminin incelenmesi
The -181A/G polymorphism analysis of MMP-7 promotor regions in gastric cancer
- Tez No: 357305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA BURCU IRMAK YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Onkoloji, Biology, Genetics, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mide kanseri, dünyada kanser nedenli ölümlerde 2. sırada gelmektedir ve uzak doğu ülkelerinde görülme sıklığı yüksektir. Etiyolojisinde ise H.pilori, alkol ve sigara kullanımı, ailesel hikaye gibi birçok faktör rol almaktadır. Matris metalloproteinaz enzim ailesi üyeleri diğer kanserleşme süreçlerinde olduğu gibi mide kanseri gelişiminde de ekstrasellüler matriste kontrolsüz protein degredasyonu yaparak rol oynamaktadır. Ayrıca MMP genlerindeki çeşitli polimorfizmler pek çok kanser çeşidiyle de ilişkilendirilmiştir. MMP ailesinden MMP-7 kanser ilişkisi açısından MMP? ler arasında eşsiz bir yere sahiptir çünkü kanser hücreleri tarafından üretilen birkaç MMP? den biridir. Bu özelliği MMP-7? nin kanser araştırmalarında yer almasını sağlamıştır. MMP-7 -181 A/G polimorfizmi çeşitli kanser türleriyle ilgili çalışmalarda yer almıştır. Yaptığımız çalışmada mide kanseri ile MMP-7 geni -181 A/G transisyon polimorfizminin ilişkisini incelemek için bu polimorfizmin Türk populasyonunda mide kanser hastalarının tümörlü ve normal dokularında PZR-RFLP moleküler analizi gerçekleştirilmiştir. Hasta grubunun kendi içinde ve kontrol grubuyla karşılaştırılmaları yapılmıştır. Analizler sonucunda MMP-7 -181 A/G polimorfizmiyle mide kanseri arasında anlamlı bir ilişki kurulamamıştır.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer is the second most common cause of cancer-related death in the world and the incidence is high in eastern countries. The etiology involves many factors such as H. pylori, alcohol and tobacco use, and family history. The members of matrix metalloproteinase family take part in development of gastric cancer through uncontrolled protein degradation in the extracellular matrix, similar to their role in other cancerous processes. Moreover, MMP gene polymorphisms are associated with a variety of cancer types. MMP-7, a member of the MMP family, has a unique place in terms of its relationship to cancer, being one of the few MMPs produced by the cancer cells, leading it to be the subject of study in many cancer research projects. ? 181 A / G polymorphism in MMP-7 has been studied in a variety of cancer research projects. In this study, to analyze the association of gastric canser and MMP-7 gene -181 A / G polymorphism PCR-RFLP molecular analysis was realized in normal and tumorous tissues of the gastric cancer patients from the Turkish population and the results are compared with the control group. As a results of analysis, MMP-7 -181 A/G polymorphism was not significantly associated with gastric cancer.