Yüksek yapılarda ekolojik mimari ve sürdürülebilirlik
Ecological architecture and sustainability in high buildings
- Tez No: 318558
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Küresel ısınmanın yol açtığı sorunların etkilerinin daha sık hissedildiği günümüzde farklı disiplinlerde olduğu gibi mimarlık disiplininde de ekoloji, sürdürülebilirlik ve yeşil mimarlık kavramları daha sık tartışılır olmaya başladı.Günümüzde kullandığımız fosil kaynaklı enerji kaynaklarının sınırlı ve tükenir olmasının yanında çevreye verdiği zararların daha çok hissedilir ve tartışılır olduğu günümüzde bu gerçekler, enerji kaynaklarının daha tasarruflu tüketimine yönelik önlemleri içerirken, önemli bir bölümü de bizi sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönlendirmeye zorunlu kılmaya başladı.Mimarlık disiplini de bu gerçekler doğrultusunda doğal çevreye zarar vermeden insanların ihtiyaçlarına cevap verecek, ekolojik ve sürdürülebilir yaklaşımlara yönelmeye başlamıştır.Bu bağlamda yapılan çalışma; ekolojik ve sürdürülebilir mimarlık kavramlarının, yeşil yapı ve sürdürülebilir yapım ilke ve yöntemlerinin, ekolojik çevre ve enerji etkin kullanımı ve enerji korunumu kapsamında, Türkiye ve Dünya'da ki yüksek yapı örnekleri üzerinden, irdelenmesini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The affects of problems caused by global warming that are frequently perceived in our days in which the concepts of ecology, sustainability and green architecture in the discipline of architecture began to be argued like different kinds of disciplines.Beside being restricted and consumed in our days, fossil energy sources are perceived more and argued because of giving harm to environment. In our days, while these facts includes precautions intended more provident consumption of energy sources, we are obliged to be directed to sustainable energy sources with the most important part of it.Architectural discipline, without giving any harms to natiral environment via the facts, begins to lead the ecological and sustainable approaches that responds the needs of humanity.The study area in this concept includes the examples of high buildings in Turkey and in the world with the concepts of ecological environment, active energy using and energy saving of ecological and sustainable architectural concepts, green construction and sustainable building principles and methods.