Seyhan Baraj Gölü'nde (Adana) fizikokimyasal özellikler, ALG populasyonları ve alkalen fosfataz aktivitesinin yaz periyodunda incelenmesi
Investigation of some physicochemical properties, algae populations and alkaline phosphatase activity in Seyhan Dam Lake (Adana) at summer period
- Tez No: 318674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada mezotrofik bir göl olan Seyhan Baraj Gölü'nde (Adana), Mayıs 2010 - Ağustos 2010 tarihleri arasında göl suyunda bazı fizikokimyasal özellikler, boyut fraksiyon gruplarına göre alkalen fosfataz aktivitesi (APA), yüzey suyunda alg kompozisyonu ve aylara göre değişimleri ile birbirleri arasındaki ilişki araştırılmıştır.Seyhan Baraj Gölü'nde süzülmemiş örnekden elde edilen alkalen fosfataz aktivitesinin (total APA) maksimum değeri pH'nın 8,06; sıcaklığın 15,49?; fosfat fosforunun ise çalışma boyunca en düşük konsantrasyonu (0,0022 mg L-1) sergilediği ve Myzozoa filumunun dominant olduğu Mayıs ayında, 2. istasyonun dip zonunda, 1,4213 ?molL-1/saat olarak tespit edilmiştir. Diğer fraksiyon gruplarına ait en yüksek aktiviteler Haziran ayında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, monthly variations of alkaline phosphatase activity (APA) in size fractionated microorganisms, some physicochemical properties and algal composition of surface water were studied in Seyhan Dam lake which is mesotrophic, between May and August, 2010.The maximum alkaline phosphatase activity in the unfiltered sample (total APA) was found 1,4213 ?mol 1-1/h in deep zone of station 2that pH, temperature and PO3-P were measured 8,06, 15,49? and 0,0022mgL-1, respectively in May. In addition, the lowest PO3-P concentration was measured and Myzozoa was found as dominant phylum in this station. On the other hand, maximum alkaline phosphatase activities in other size-fractionated groups of alkaline phosphatases were measured in June.