İki boyutlu Burgers' denkleminin bir nümerik çözümü
A numerical solution of two dimensional Burgers' equation
- Tez No: 318787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. E. NESLİGÜL AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, Burgers' denkleminin tarihçesi verildi.İkinci bölümde, konuyla ilgili temel tanımlar verildi.Üçüncü bölümde, Varyasyonel İterasyon Metodu sunuldu ve metod çeşitli \linebreak problemlere uygulandı.Dördüncü bölüm tezin orjinal kısmıdır. Bu bölümde bir ve iki boyutlu Burgers' denklemine Varyasyonel İterasyon Metodu uygulandı.Beşinci bölüm dördüncü bölümün nümerik sonuçlarına ayrılmıştır. Farklı \linebreak viskosite değerleri için değişik zaman adımlarında elde edilen nümerik çözümler ile analitik çözümler tablolar ve grafikler verilerek karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters.In Chapter 1, the history of the Burgers' equation is presented.In Chapter 2, some fundamental definitions related to the subject are given.In Chapter 3, Variational Iteration Method is presented and the method is applied to various problems.The 4th Chapter is the original part of the thesis. In this chapter, Variational Iteration Method is applied to one and two dimensional Burgers' equation.Chapter 5 is devoted to numerical results of the fourth chapter. The obtained numerical solutions for various values of viscosity at various time steps are compared with the exact solutions by presenting tables and graphs.