An investigation of in-service secondary mathematics teachers evolving knowledge through professional development activities based on modeling perspective
Ortaöğretim matematik öğretmenlerinin pedagojik alan ve pedagojik bilgilerindeki gelişimin, modelleme yaklaşımına göre tasarlanmış bir mesleki gelişim ve eğitim etkinliği sürecinde incelenmesi
  1. Tez No: 318810
  2. Yazar: ARZU AYDOĞAN YENMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KÜRŞAT ERBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Matematik eğitiminde, giderek artan sayıda araştırma çalışmaları çabalarını, matematiksel fikirlerin okul dışına taşınması gerektiği üzerine bir değişim ihtiyacından dolayı matematiksel modelleme üzerine yoğunlaştırmasına rağmen, öğretmenlerin modellemeyi matematik eğitiminde etkin bir şekilde kullanabilmeleri için nasıl bir bilgiye sahip olmaları gerektiği ve bu bilginin nasıl geliştiği üzerine yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmanın esas amacı, öğretmenlerin bilgilerindeki gelişimi, modelleme perspektifine uyumlu olan ders planı hazırlama üzerine dizayn edilmiş mesleki gelişim ve eğitim etkinliklerine katılımları sürecinde incelemektir. Hizmet içi öğretmen eğitimi programı döngüsel bir süreç içermektedir. Bir ay süren, her döngü modelleme aktivitelerinin uygulanmasından önce yapılan toplantıları, aktivitelerin uygulanmasını ve uygulama sonrası toplantıları içermektedir. İki devlet okulunda uygulanan çalışma beş ay sürmüştür. Çalışmanın katılımcıları her iki okuldan amaçlı örneklem yöntemiyle seçilen 4 matematik öğretmenidir. Bu çalışmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Çalışmanın veri analizi durum odaklı ve karşılaştırmalı durum analizi yaklaşımları ile veri toplarken ve veri toplandıktan sonra olmak üzere iki ana aşamada gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın, mesleki gelişim ve eğitim etkinlikleri, öğretmenlerin modelleme perspektifinden matematik öğretim modellerinin gelişmesine imkân sağlayan öğrenme ortamları sunduğu gibi, araştırmanın sonuçları hizmet içi öğretmen eğitiminin öğretmenlerin pedagojik alan ve pedagojik bilgilerindeki gelişime, alan yazındaki teorik ve ampirik köklere dayanan pozitif bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Çalışmada, aynı zamanda mesleki gelişim, öğretmenler ve yapılacak çalışmalar için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although an increasing number of research studies in mathematics education have begun focusing their efforts on mathematical modeling as a need for change to convey mathematical ideas beyond schools, there is not enough information about the nature of the teacher knowledge for effective use of modeling in mathematics teaching and how this knowledge evolves. The goal of this study is to investigate teachers? evolving knowledge when they engage in professional development activities based on lesson study cycle from modeling perspective. Professional development program of this study included a cyclical process. Lasting a month, each cycle consisted of meeting before the implementation of the model eliciting activity, implementation of the activity and meeting after the implementation. The study took five months and was conducted in two public schools. The participants were four in-service mathematics teachers where two teachers were selected from each school by purposive sampling. The study was designed as case study. Data analyses were conducted during and after data collection and with two approaches as with-in case and cross-case analysis. As the professional development activities created learning environments for the teachers to develop their models for teaching mathematics from a modeling perspective, the results of this study showed that the professional development program used in the study had a positive effect on teachers? evolving pedagogical content knowledge and pedagogical knowledge based on the theoretical and empirical backgrounds in the literature. Besides, implications, suggestions for professional development, for teachers and for further research are provided.