Organocatalytic resolution of racemic alpha azido ketones
Rasemik alfa azido ketonların organokatalitik çözünmeleri
  1. Tez No: 318811
  2. Yazar: EYLEM CANBOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN SITKI DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Halkalı ?-azido ketonlar organik kimyada çok önemlidirler. Sentezlenen bu alfa azido ketonlar alfa konumlarında oldukça asidik bir hidrojenine sahiptirler ve bu yüzden birçok reaksiyon denemesi yapılmaya müsaittirler. Örneğin Michael ekleme reaksiyonları, aldol reaksiyonları, derasemizasyon ve deprotonasyon reaksiyonları.Bu çalışmada aktivite açısından önemli olması nedeniyle tetralon, indanon, kromanon ve tiyokromanon yapısında bileşikler ile bunların türevleri başlangıç ürünü olarak alınacaktır. Bu türde bileşikler önce literatürde bilinen yöntemlerle ?-azido türevlerine çevrilecektir. Daha sonra organokatalizörler varlığında enantiyoseçici derasemizasyon reaksiyonları ve buna ek olarak üre katalizörü varlığında Michael katılım reaksiyonları denenecektir.
Özet (Çeviri)
Chiral cyclic alpha azido ketones are very important compounds in organic chemistry. These types of compounds have highly acidic ?-protons, and many kinds of reactions can be performed by them. For example; Michael additions, aldol reactions, deracemization or deprotonation reactions etc. Mainly, selective protonation of racemic compounds or in other words deracemization of racemic compounds in order to do direct conversion is known to be the most proper way for chiral synthesis.There are not so many examples related to deracemization in the literature.These deprotonated ?-azido ketones can be converted to corresponding chiral amino alcohols and diamines that are biologically active compounds. The derivatives of these compounds have some pharmaceutical activities such as: potassium channel open up properties, treatment of central nervous system, antihypertensive properties, the agent of dopamin receptor activator, hypolipemic agent and dopamine agonist. In this study the ?-azido derivatives of tetralone, indanone, chromanone, and thiochromanone structures are chosen as starting materials because of their importance for biological activities arising from their cyclic structures. Firstly, these ?-azido compounds will be synthesized according to literature. Their enantioselective deracemization processes will be screened by using the organocatalysts. In addition to this Michael addition reactions will be performed with urea catalyst by starting from alpha azido ketones.