Thermal management of solid oxide fuel cells by flow arrangement
Katı oksit yakıt hücrelerinin akış ayarlamasıyla ısıl yönetimi
  1. Tez No: 318917
  2. Yazar: FIRAT ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER TARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Katı oksit yakıt pilleri (KOYP), yüksek sıcaklıklarda (600-1000oC) yakıtın kimyasal enerjisini elektrokimyasal reaksiyonlarla elektrik enerjisine çeviren sistemlerdir. Elektrokimyasal reaksiyonlar sonucu elektrik enerjisinin yanında ısı enerjisi de üretilmektedir. Bu sayede KOYP sistemlerinin verimi yüksek olmaktadır. Elektrokimyasal reaksiyon sonucu açığa çıkan ısı enerji verimini arttırmasının yanında KOYP sistemlerinin en büyük problemlerinden biri olan termal strese de neden olmaktadır. KOYP sistemlerinin diğer bir problemi ise düşük yakıt kullanım oranıdır. Bu çalışmada KOYP gaz akış kanal tasarımlarının termal stresi yaratan sıcaklık dağılımına olan etkisi incelenmiş ve yakıt kullanım oranını arttırmaya yönelik çalışmalar yapılmıştır.Çapraz gaz akış kanalı tasarımı için KOYP tek hücre test düzeneği oluşturulmuştur. Deneyde kullanılan tasarım ve çalışma koşulları Fluent® ile modellenmiştir. Deney sonuçları ile model sonuçları karşılaştırılarak model doğrulanması yapılmıştır. Modelin deney sonuçları ile yakın değerler verdiği görülmüştür. Doğrulanan model referans alınarak farklı tasarımlar için modeller oluşturulmuş ve akış kanalı tasarımının sıcaklık dağılımına olan etkisi incelenmiştir. KOYP yakıt kullanım oranını arttırmaya yönelik yakıt geri besleme yöntemi önerilmiştir. Farklı tasarımlar için yakıt geri besleme modelleri oluşturularak karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Solid oxide fuel cell (SOFC) is a device that converts the chemical energy of the fuel into the electricity by the chemical reactions at high temperatures (600-1000oC). Heat is also produced besides the electricity as a result of the electrochemical reactions. Heat produced in the electrochemical reactions causes the thermal stresses, which is one of the most important problems of the SOFC systems. Another important problem of SOFCs is the low fuel utilization ratio. In this study, the effect of the flow arrangement on the temperature distribution, which causes the thermal stresses, and the method to increase the fuel utilization, is investigated.An SOFC single cell experimental setup is developed for Cross-Flow arrangement design. This setup and experimental conditions are modeled with Fluent®. The experimental results are used in order to validate and verify the model. The model results are found to capture with the experimental results closely. The validated model is used as a reference to develop the models for different flow arrangements and to investigate the effect of the flow arrangement on the temperature distribution. A method to increase the SOFC fuel utilization ratio is suggested. Models for different flow arrangements are developed and the simulation results are compared to determine the most advantageous arrangement.